Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kolnie
PO.415/1/07
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO.415/1/07
Data
2007.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Kolnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nieodpłatne używanie
nieruchomości
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne świadczenie z tytułu użyczenia zabudowanej nieruchomości będącej własnością syna dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej jego ojca, który jest jednocześnie pracodawcą syna, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatko­wa (j.t. Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolnie po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) zam. (...), NIP (...) z dnia 15.01.2007r., który złożono w dniu 15.01.2007r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed są­dem administracyjnym, w sprawie:

otrzymywania nieodpłatnego świadczenia z tytułu użyczenia zabudowanej nieruchomości dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej od syna, z którym jest nawiązany stosunek pracy

p o s t a n a w i a

uznać, iż nieodpłatne świadczenie z tytułu użyczenia zabudowanej nieruchomości będącej własno­ścią syna dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej jego ojca, który jest jednocześnie pra­codawcą syna, jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 15.01.2007r. Pan (...) prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w (...) po nazwą „(...)” zwrócił się do Na­czelnika Urzędu Skarbowego w Kolnie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym.

Stosownie do przepisu art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatko­wa (tj. Dz.U z 2005r. Nr 8, poz.60 z póź. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania pra­wa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając za­pytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a §2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpujące­go przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą indywidualnie i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasa­dach ogólnych. W dniu 11 grudnia 2005 roku Wnioskodawca nabył wraz z synem na prawach współwłasności nieruchomość zabudowaną stacją paliw. Wspomniana nieruchomość przeznaczona jest dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i w #189; części udziału stanowi środek trwały Wnioskodawcy. Pozostały udział w przedmiotowej nieruchomości został przekazany w drodze za­wartej umowy użyczenia do używania w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy przez jego syna. Syn Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej, a ponadto jest zatrudniony na umowę o pracę u Wnioskodawcy.

Wnioskodawca twierdzi, iż wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci użyczenia #189; części udziału we współwłasności nieruchomości zabudowanej uzyskane od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej, z którą nawiązany jest stosunek pracy, nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 125 ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmie­niu obowiązującym od 01.01.2007r., i stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy stanowi przychód opodatkowany z działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolnie mając na uwadze przedstawiony stan faktycz­ny stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W grudniu 2005 roku nabył zabudowaną nieru­chomość za zasadzie współwłasności ze swoim synem, którą następnie w całości przeznaczono do celów pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawcy (syn na zasadzie umowy użyczenia przekazał swoją #189; część udziału w nieruchomości). Ponadto syn jest zatrudniony u wnioskodawcy na umowę o pracę.

Umowa użyczenia uregulowana jest przepisami art. 710 - 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.), a jej istota polega na tym, że użyczają­cy zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne uży­wanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia ma charakter umowy nieodpłatnej. Zgod­nie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000r. z póź. zm.) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czyn­szu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomo­ści. Od powyższej reguły przewidziane są wyjątki; nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosun­ku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust.1, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicz­nej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodo­wej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Według art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa za członków rodzi­ny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostają­cą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Pod poję­ciem członka rodziny rozumie się także syna.

Dyspozycja art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000r. z póź. zm.) stanowi, iż wolna od podatku do­chodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgod­nie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 20 w/w ustawy zwolnienie, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 125, nie ma zastosowania do świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Natomiast syn wnioskodawcy jest jego pracownikiem, czyli zachodzą okoliczności o których mowa w art. 21 ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące nawiązania stosunku pracy. W tej sytuacji nie będzie miał znaczenia art. 14 ust. 2 pkt 8 tej ustawy, iż przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125, bowiem jak wskazano wyżej utrata zwolnienia jest związana otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia przez pracownika od swojego pracodawcy. W przedmiotowej sytuacji nie zachodzi taka okoliczność.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolnie stwierdza, że na tle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko Pana (...) przedsta­wione w piśmie z dnia 15.01.2007 r. jest nieprawidłowe.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stoso­wania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wniosko­dawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże na­tomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchyle­nia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj