Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/3/Z/K/07
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/3/Z/K/07
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty zastępstwa procesowego
ugody


Pytanie podatnika
W wyniku ugody podpisanej przed Sądem po rozpoznaniu sprawy wniesionej przez podatnika przeciwko byłemu pracodawcy zostały przyznane:
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę,które podlegają opodatkowaniu i od których w trakcie roku podatkowego odprowadzono zaliczki na podatek. Kwoty które podatnik uzyskał zgodnie z zawartą ugodą zostały wykazane na PIT-11 jako wynagrodzenie ze stosunku pracy.
    Przed sądem podatnik reprezentowany był przez Kancelarie Radcy Prawnego który za swoje usługi wystawił fakturę.
    Czy w związku z poniesionymi kosztami na zastępstwo procesowe podatnik może pomniejszyć uzyskany dochód o te koszty?


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za nieprawidłowestanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 02.01.2007r.

Wnioskiem z dnia 02.01.2007r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w wyniku ugody podpisanej przed Sądem po rozpoznaniu sprawy wniesionej przez Pana przeciwko byłemu pracodawcy zostały Panu przyznane:

  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
  • odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, które podlegają opodatkowaniu i od których w trakcie roku podatkowego odprowadzono zaliczki na podatek.
    Kwoty które Pan uzyskał zgodnie z zawartą ugodą zostały wykazane na PIT-11 jako wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Przed sądem reprezentowany Pan był przez Kancelarie Radcy Prawnego, który za swoje usługi wystawił fakturę. W związku z poniesionymi kosztami na zastępstwo procesowe uważa Pan, że koszty te są związane z uzyskanym przez Pana przychodem z tytułu odszkodowania i zaległego wynagrodzenia i w związku z tym uzyskany przychód winien Pan pomniejszyć o kwotę poniesioną na adwokata.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 23 ustawy. Ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie konkretnie koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Określa pojęcie kosztów w sposób generalny, wskazując na określone cechy, jakie musi spełniać dany koszt, aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. Koszt danego rodzaju będzie kosztem uzyskania u jednego podatnika, natomiast u innego podatnika nie służy on osiągnięciu przychodu. Aby więc dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi posiadać jednocześnie cechy:

- zostać rzeczywiście poniesiony,
- pozostawać w związku ze źródłem przychodów i zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie być wymieniony w art. 23 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym.

Kwoty uzyskane przez Pana na podstawie ww ugody zostały wykazane przez pracodawcę jako wynagrodzenie ze stosunku pracy (...) Źródłem przychodu jest m.in. stosunek pracy, co wynika z art. 10 ust. 1 ww ustawy. Wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wynika z przepisu art. 22 ust. 2 tej ustawy. Zostały one określone przez ustawodawcę w maksymalnych kwotach w stosunku miesięcznym i rocznym i tylko takie koszty mają prawo być zastosowane.

Jednocześnie należy zauważyć, że odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o prace przysługuje pracownikowi na podstawie przepisów odrębnej ustawy jaką jest Kodeks pracy.
Zatem przysługuje ono z racji samego prawa i fakt korzystania przez Pana z Kancelarii Prawnej nie ma wpływu na uzyskanie tegoż odszkodowania. Nie ma tu zatem zastosowania przesłanka dot. kosztów uzyskania przychodów jaką jest pozostawanie danego kosztu w związku ze źródłem przychodów i poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj