Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-2-1/07
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-2-1/07
Data
2007.04.02


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
W grudniu 2006r. ................... otrzymała od niemieckiego kontrahenta, posiadającego numer unijny NIP, fakturę zaliczkową dokumentującą wpłatę zaliczki w wysokości 100% wartości dostawy na wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (................... również posiada numer unijny NIP). Na fakturze wyszczególniona jest kwota obejmująca : cenę za towar, opłatę za transport i ubezpieczenie oraz przyznany rabat. Faktyczna dostawa towaru z Niemiec do Polski nastąpi w lutym 2007r. i wtedy będą naliczone opłaty celne. Jednostka zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z tym, że wraz z dostarczeniem towaru do Polski w lutym 2007r. dopiero wtedy będą naliczone opłaty celne – .................... powinna złożyć korektę deklaracji VAT-7 za grudzień 2006r. zwiększając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o ww. opłaty celne?
Tożsamy z
87876


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity : Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.01.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów - stwierdza, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 02.01.2007r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

W grudniu 2006r. ................... otrzymała od niemieckiego kontrahenta, posiadającego numer unijny NIP, fakturę zaliczkową dokumentującą wpłatę zaliczki w wysokości 100% wartości dostawy na wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (................... również posiada numer unijny NIP). Na fakturze wyszczególniona jest kwota obejmująca : cenę za towar, opłatę za transport i ubezpieczenie oraz przyznany rabat. Faktyczna dostawa towaru z Niemiec do Polski nastąpi w lutym 2007r. i wtedy będą naliczone opłaty celne.

Jednostka zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z tym, że wraz z dostarczeniem towaru do Polski w lutym 2007r. dopiero wtedy będą naliczone opłaty celne – .................... powinna złożyć korektę deklaracji VAT-7 za grudzień 2006r. zwiększając podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o ww. opłaty celne?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, do podstawy opodatkowania wewnatrzwspólnotowego nabycia towaru wykazanego w deklaracji VAT-7 za grudzień 2006r. należy przyjąć kwoty z faktury zaliczkowej obejmujące cenę za towar, transport i ubezpieczenie, pomniejszone o udzielony rabat. Z chwilą otrzymania towaru i naliczenia opłat celnych tj. w lutym 2007r. zostanie złożona korekta ww. deklaracji za grudzień 2006r. ........................ nie powinna zostać obciążona odsetkami od różnicy w kwocie podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, gdyż w żaden sposób nie była w stanie do dnia rozliczenia podatku VAT za grudzień 2006r. uzyskać kwoty za opłaty celne dotyczące tej dostawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art.20 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz.535 ze zmian.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnatrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust.6-9. Zapis ust.6 ww. artykułu stanowi, iż w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust.5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Stosownie do przepisu art.20 ust.7 ustawy, przepis ust.6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy należy stwierdzić, że u podatnika powstał obowiązek podatkowy w dniu wystawienia faktury na zaliczkę przez dostawcę tj. w grudniu 2006r.. Podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru stanowi cała kwota, jaką nabywający obowiązany jest zapłacić z tytułu nabycia towaru – art.31 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT, która obejmuje : podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku. Opłaty celne powinny być więc doliczone do wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia i opodatkowane łącznie, stawką właściwą dla danego towaru.

Ustalenie w sposób prawidłowy momentu, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki wpłaconej na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów to pierwszy etap rozliczenia. Drugi etap to udokumentowanie nabycia towarów na podstawie faktury ostatecznej.

Podatnik zatem z przedmiotowej transakcji nabycia towarów powinien wystawić dwie faktury wewnętrzne : - pierwszą na podstawie faktury zaliczkowej wystawionej w grudniu 2006r.( obowiązek podatkowy powstanie w grudniu)- drugą dotyczącą pozostałej części należności na podstawie faktury wystawionej w lutym – rozliczającej całą transakcję- obowiązek podatkowy od różnicy wystąpi u podatnika dopiero w lutym 2007r.

W świetle powyższego, stanowisko Jednostki wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za nieprawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj