Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-2/932/07/DP
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-2/932/07/DP
Data
2007.02.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
otrzymanie faktury
rozporządzenie
towar


Pytanie podatnika
Kiedy Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – czy zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę, czy też zgodnie z art. 86 ust. 12 w/w ustawy w miesiącu kiedy uregulowana została płatność za towar powodująca nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel ?


Działając na podstawie przepisów: art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2007 r.

Z wniosku z dnia 04.01.2007r. (data wpływu do tut. organu 04.01.2007r.) wynika, że Wnioskodawca jako podatnik VAT zakupuje towary, które wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższe transakcje dokumentowane są fakturami VAT, z których wynika odroczony termin zapłaty za zakupione (otrzymane) towary (60 lub 90 dni) oraz zapłata rozłożona jest na raty (pół roku). Ponadto faktury wystawiane przez kontrahentów zawierają klauzule: „sprzedawca zastrzega sobie na przedmiocie sprzedaży prawo własności aż do chwili całkowitej zapłaty” lub „towar stanowi własność sprzedającego do momentu całkowitego uregulowania faktury”.

Strona oświadcza również, że nie ma żadnej dodatkowej umowy między sprzedawcą a nabywcą przedmiotowych towarów a jedynym dokumentem zakupu są w/w faktury.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiono z zapytaniem, kiedy Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – czy zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę, czy też zgodnie z art. 86 ust. 12 w/w ustawy w miesiącu kiedy uregulowana została płatność za towar powodująca nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel ?

Zdaniem Podatnika w sytuacji gdy faktura zawiera klauzulę, że sprzedawca zastrzega sobie własność rzeczy sprzedanej do chwili dokonania zapłaty całkowitej, zastosowanie w sprawie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ma art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Odliczenia podatku należy dokonać w miesiącu całkowitej zapłaty, tj. z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi <...> przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego <...>.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie z zastrzeżeniem wynikającym z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Ustawodawca nie zdefiniował co należy rozumieć przez pojęcie „z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem”. Należy zauważyć w tym miejscu, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w ramach dostawy towarów wiąże się z czynnością wydania towarów jako zdarzenia, które rodzi powstanie obowiązku podatkowego po stronie dostawcy, nabywcy zaś przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w chwili otrzymania faktury nie wcześniej jednak niż z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem. W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik uzyskał władztwo fizyczne, jak również możliwość rozporządzania towarem jak właściciel z chwilą otrzymania towarów i z tą chwilą nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym, faktury wystawiane przez kontrahentów zawierające klauzule: „sprzedawca zastrzega sobie na przedmiocie sprzedaży prawo własności aż do chwili całkowitej zapłaty” lub „towar stanowi własność sprzedającego do momentu całkowitego uregulowania faktury” nie mają na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wpływu na okres rozliczenia podatku od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj