Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
PDP/423/1/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423/1/07
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
cele statutowe
zwolnienia przedmiotowe



W dniu 08.03.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mysłowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 07.03.2007r. stanu faktycznego wynika, iż spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia. Dodatkowym przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest działalność oświatowa, w tym: szkolnictwo średnie zawodowe, placówki kształcenia praktycznego dla młodzieży, szkolnictwo zawodowe pozostałe, działalność edukacyjna zespołów szkół w zakresie szkolnictwa zawodowego i technicznego, szkolnictwo policealne i pomaturalne, kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych, działalność edukacyjna zespołów szkół w zakresie szkolnictwa na poziomie wyższym niż średni z wyłączeniem szkolnictwa wyższego, nauka języków obcych, kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zdaniem spółki dochody spółki związane z działalnością oświatową i przeznaczone na cele statutowe są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają zwolnieniu przedmiotowemu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika tutejszy organ podatkowy wyjaśnia,w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Zgodnie z tym przepisem w związku z art. 17 ust.1c wyżej cytowanej ustawy jedynie podatnicy niebędący m.in. przedsiębiorcami państwowymi, spółdzielniami lub spółkami , których celem statutowym jest m.in. działalność oświatowa, mają prawo do zwolnienia od podatku dochodowego dochodu w części przeznaczonej a te cele. W sytuacji jednak, gdy działalność oświatowa prowadzona jest przez spółkę – wówczas ma zastosowanie przepis art. 17 ust.1 pkt.45 zgodnie z treścią którego, wole od podatku są dochody z tytułu prowadzenia szkoły w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – w części przeznaczonej na cele szkoły, z zastrzeżeniem ust.8 który mówi, że zwolnienie powyższe ma zastosowanie, jeżeli dochody przeznaczone na cele szkoły zostaną wydatkowane na:

zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,

organizowanie wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało ono pokryte przez rodziców lub prawnych opiekunów uczniów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj