Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/9/07/TA
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/9/07/TA
Data
2007.03.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
ewidencja działalności gospodarczej
koszty uzyskania przychodów
nieodpłatne nabycie
odpisy amortyzacyjne
spółka jawna
środek trwały
wartość początkowa
wkład


Pytanie podatnika
Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych ( prawa wieczystego użytkowania, budynku ) nabytych nieodpłatnie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.12.2006r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 12.01.2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości nieruchomości wniesionej do spółki jawnej aktem notarialnym jako wkład niepieniężny.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 15.12.2006r. przesłanym do tut. Urzędu Skarbowego przy piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr .. w dniu 12.01.2007r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w kwestii dotyczącej m.in. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości budynków wniesionych do spółki jawnej aktem notarialnym jako wkład niepieniężny.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej samochodów osobowych i motocykli oraz części zamiennych a także w zakresie napraw serwisowych pojazdów.

Obecnie planuje Pan wniesienie tego przedsiębiorstwa do spółki jawnej, którą będzie Pan prowadził z małżonką, ewentualnie z synami i córką.

Dotychczasową działalność gospodarczą prowadzi Pan w salonie usytuowanym na gruncie, którego jest Pan, wraz z małżonką, użytkownikiem wieczystym na podstawie aktu notarialnego nr ... z dnia 06.08.2002r. - „ Umowa zniesienia prawa współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności budynków”.

W ramach tej Umowy - Pana syn wraz z synową znoszą nieodpłatnie prawo współużytkowania na Państwa rzecz a wraz z tym prawem przeszła na Państwa własność budynku znajdującego się na tym gruncie wybudowanego przez syna w ramach jego działalności gospodarczej.

Po zawarciu umowy spółki jawnej planowana jest rozbudowa działalności gospodarczej polegająca na wybudowaniu dodatkowo drugiego salonu. W celu uzyskania niezbędnych środków finansowych na budowę planowane jest dokonanie sprzedaży nieruchomości a następnie wyleasingowanie lub wydzierżawienie jej.

W przytoczonym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem:Czy w opisanej sytuacji, wprowadzona do ksiąg wartość budynków wniesionych do spółki jawnej aktem notarialnym jako wkład niepieniężny będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu poprzez dokonywanie w ciężar kosztów odpisów amortyzacyjnych a w momencie sprzedaży nie zamortyzowana część będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Pana zdaniem wartość nieruchomości powinna być wprowadzona do ksiąg spółkiw celu dokonywania amortyzacji podatkowej od budynku i nie podatkowej od prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Wg Pana wniesienie budynków do spółki jest formą nabycia, budynki te służyć będą prowadzonej działalności gospodarczej, w związku z tym amortyzacja budynku będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.

Dochód z odpłatnego zbycia przez spółkę jawną ww nieruchomości, tj. prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem będzie wyliczony przez pomniejszenie przychodu ze sprzedaży o wartość rynkową środków trwałych znajdujących się w księgach spółki plus amortyzacja podatkowa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku wyjaśnia:

Zgodnie z art.23 ust.1 ustawy a dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

- nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów ,

- nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

- ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art.22 g ust.17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art.22 ust.1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy rzeczy określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art.14 ust.2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia

Zapis art. 22a ust.1 ww ustawy stanowi, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art.22 ust.8 tej ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne ) dokonywane zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art.23.

Stosownie natomiast do treści art. 23 ust.1 pkt 45a lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku i darowizny, jeżeli:

- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub

- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

W świetle przedstawionych powyżej regulacji, należy stwierdzić, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych nieodpłatnie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy nabycie takiego środka trwałego stanowi dla podatnika przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2002 roku na podstawie „Umowy zniesienia prawa współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności budynków”/akt notarialny 5750/2002 z dnia 06.08.2002r./ stał się Pan użytkownikiem wieczystym gruntu wraz z małżonką oraz nabył nieodpłatnie ( bez spłat i dopłat) własność budynku znajdującego się na tym gruncie a wybudowanego przez syna w ramach jego działalności gospodarczej. Nieruchomość ta została ujęta w księgach firmy jako środek trwały i jest wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w firmie jednoosobowej.

Nieodpłatne nabycie ww nieruchomości od syna i synowej na potrzeby prowadzonej działalności nie stanowiło u Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art.14 ust.2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) zgodnie z którym do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również wartość otrzymywanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art.11 ust.2 – 2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Uwzględniając powyższe oraz fakt, że w przedmiotowej sprawie działalność gospodarcza będzie kontynuowana tylko w zmienionej formie, tj. w ramach spółki jawnej, do której zostały wniesione ww składniki majątku jako wkład niepieniężny, podlegające zasadom amortyzacji przyjętej w firmie jednoosobowej (art. 22h ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ), tutejszy organ stoi na stanowisku, że amortyzacja naliczona od środków trwałych nabytych nieodpłatnie od syna i synowej na podstawie „ Umowy zniesienia prawa współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności budynków” i następnie wniesionych do spółki jawnej jako wkład, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów na podstawie art.23 ust.1 pkt 45a lit.a) ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pomimo, że na podstawie wyżej przytoczonych uregulowań, odpisy amortyzacyjne od nieodpłatnie nabytej nieruchomości nie stanowią kosztów uzyskania przychodów - na mocy art. 22 c pkt 1 ustawy (prawo wieczystego użytkowania gruntu),- na mocy art.23 ust.1 pkt 45a lit.a) - ( budynki),to jednak wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnym przepisami, są kosztem uzyskania przychodu przy określaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia.Sposób ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia środków trwałych reguluje art.24 ust.2 pkt 1 powołanej ustawy. Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art.14 ust.2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art.22h ust.1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Zatem w omawianym przypadku amortyzacja naliczana od środków trwałych nabytych nieodpłatnie w 2002 roku od osób zaliczonych do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn – ustawa z dnia 28 lipca 1983r. O podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w ramach jednoosobowego przedsiębiorstwa, które planuje Pan wnieść jako wkład do nowo powstałej spółki jawnej nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej.Jednakże ustalając dochód z odpłatneg0o zbycia nieruchomości będzie Pan miał prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wartość początkową ww nieruchomości.

W związku z powyższym tut. organ stwierdza, że na tle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko Pana przedstawione we wniosku dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj