Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PD/415-17/06
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-17/06
Data
2007.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
przychód z działalności gospodarczej
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy uzyskany w 2006 roku przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, przychód z realizacji umów częściowo finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 28 grudnia 2006r. Podatniczka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów uzyskanych w ramach realizacji projektów częściowo finansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą – Szkoła Języka Angielskiego – opodatkowaną na zasadach ogólnych i w ramach tej działalności osiąga przychód świadcząc usługi w zakresie organizacji kursów i prowadzenia szkoleń dot. m. in. nauki języków obcych.

Z przedłożonych przez Podatniczkę umów zawartych z Powiatowym Urzędem Pracy i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową wynika, że szkolenia odbywają się w ramach Działania 1.1 SPORZL 2004-2006 jako projekty współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa na podstawie umowy o dofinansowanie podpisanej z Instytucją Wdrażającą – Wojewódzkim Urzędem Pracy. Zdaniem Wnioskodawczyni przychód ten podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w tej części w jakiej pochodzi ze środków pomocowych finansowanych z funduszy strukturalnych.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania wyrażona w treści art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl postanowień tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przychód z działalności gospodarczej należy do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach. Pomoc finansowaną z funduszy strukturalnych ze względu na kierunki jej przeznaczenia można podzielić na środki, z których finansowane są programy:
a) inwestycyjne,
b) o charakterze społecznym i edukacyjnym.

Jeżeli pomoc jest przeznaczona na wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich, a więc na cele o charakterze społecznym i edukacyjnym, przy stosowaniu przepisów podatkowych należy wziąć pod uwagę rolę, jaką spełniają podmioty uczestniczące w realizacji określonego Działania. W tych Działaniach Projektodawca (ostateczny odbiorca) w istocie rzeczy jest wykonawcą określonych w umowie świadczeń za odpłatnością, a więc”usług”, których wykonanie zlecił odpowiedzialny za ich realizację beneficjent końcowy (Instytucja Wdrażająca). Środki otrzymane przez Projektodawców z tytułu wykonanych świadczeń (usług) na rzecz Instytucji Wdrażających stanowią ich przychody stosownie do postanowień art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego wypłacane w ramach wsparcia kadrowego dla Instytucji Zarządzającej SPORZL, Instytucji Pośredniczących oraz Beneficjentów Końcowych (Instytucji Wdrażających) w zakresie zarządzania, monitoringu i kontroli finansowej, stanowią refundację wcześniej poniesionych przez w/w wydatków na realizację projektu, otrzymanych na zasadzie dotacji z budżetu państwa lub innych środków publicznych. Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z tych względów, przychody otrzymywane przez osoby zatrudnione w ramach realizacji projektów SPORZL finansowane są ze środków krajowych i jako takie nie korzystają ze zwolnienia od podatku.

Stosownie do postanowień powołanego art. 21 ust. 1 pkt 46 wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Z uwagi na powyższe, przepis ten nie może mieć zastosowania do przychodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne, a uzyskany przez Wnioskodawczynię przychód pochodzący z tych środków nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zatem stanowisko zawarte we wniosku o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie jest prawidłowe. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj