Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PP/443-109/06
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-109/06
Data
2007.02.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
współpraca (kooperacja)


Pytanie podatnika
Czy Podatnik prowadząc w swoich sklepach sprzedaż wyłącznie detaliczną przy użyciu kas fiskalnych, może prowadzić stanowiska firmowe producenta towarów, a sprzedaż towarów z tych stanowisk może być wyłączona z pozostałej sprzedaży wymagającej ewidencjonowania obrotów przy użyciu kas rejestrujących Wnioskodawcy?


Wnioskodawca na podstawie umowy z dnia 24.10.2006r. uruchomił w swoich placówkach handlowych stoiska firmowe producenta. Dostarczany przez producenta towar nie jest własnością Wnioskodawcy, nie jest również ewidencjonowany w dokumentach Wnioskodawcy. Sprzedaż przedmiotowego towaru odbywa się na wyodrębnionych stanowiskach z oznaczeniami „stoisko firmowe”, a Wnioskodawca z tytułu tej sprzedaży nalicza prowizję i obciąża nią producenta wystawiając fakturę VAT. Producent ten nie prowadził dotychczas sprzedaży detalicznej i korzysta z przysługującego mu zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy rejestrującej do czasu osiągnięcia obrotów, które takiej ewidencji wymagają. Jednocześnie z treści przedłożonej umowy wynika, iż producent „zobowiązuje się do wyposażenia stoisk sprzedających swoje towary w niezbędne wyposażenie, które zostanie określone w dodatkowym trybie”. Ponadto producent oświadcza, iż sprzedaż detaliczna jego towarów nie wymaga stosowania kas fiskalnych. W przypadku konieczności zastosowania kas fiskalnych przy sprzedaży towarów w placówkach Wnioskodawcy zobowiązuje się on (producent) powiadomić Wnioskodawcę o konieczności zastosowania przy sprzedaży jego towarów kas fiskalnych co będzie miało miejsce z wyprzedzeniem jednego miesiąca przed dniem konieczności stosowania kas fiskalnych oraz wyposaży i zainstaluje w placówkach Wnioskodawcy kasy fiskalne na swój koszt. Treść umowy określa również, że Wnioskodawca „zobowiązuje się do przechowywania towarów (...) oddzielnie od towarów własnych jak i do prowadzenia oddzielnych dokumentów dotyczących stanu towarów (...) oraz prowadzenia codziennej ewidencji sprzedaży (...)”. Producent, w związku z postanowieniami umowy, zapłaci Wnioskodawcy „kwotę stanowiącą 20% wartości sprzedanych w jego placówkach towarów (...)”.

We wniosku Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie słuszności swojego stanowiska, że prowadząc w swoich sklepach sprzedaż wyłącznie detaliczną przy użyciu kas fiskalnych, może takie stanowiska firmowe prowadzić, a sprzedaż towarów z tych stanowisk może być wyłączona z pozostałej sprzedaży wymagającej ewidencjonowania obrotów przy użyciu kas rejestrujących Wnioskodawcy.

W opinii Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę fakt, iż sprzedażą w tym wypadku jest prowizja opodatkowania podatkiem VAT, taki sposób rozliczenia jest prawidłowy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W świetle przepisów art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie na podstawie art. 165 ww. ustawy do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionej w art. 175.

I tak, z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) wynika, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Przepis ten stanowi zatem wyjątek od zasady, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie.

Zważywszy zatem na powyższe, Wnioskodawca winien ewidencjonować całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej w imieniu zleceniodawcy na należącej do Wnioskodawcy kasie rejestrującej.

W ocenie tut. organu brak jest bowiem podstaw prawnych do ewidencjonowania przez Wnioskodawcę części sprzedaży dokonywanej przez niego na podstawie umowy pośrednictwa za pomocą kasy rejestrującej będącej własnością zleceniodawcy, a części sprzedaży własnej za pomocą kasy rejestrującej będącej własnością Wnioskodawcy.

A zatem, pomimo uregulowań zawartych w przedłożonej umowie, Wnioskodawca zobowiązany jest do ewidencjonowania sprzedaży prowadzonej w imieniu zleceniodawcy na zarejestrowanej przez Wnioskodawcę kasie rejestrującej i w myśl przepisu § 4 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia, na paragonie dokumentującym sprzedaż przedmiotowego towaru winny więc znaleźć się dane dotyczące podatnika tj. Wnioskodawcy, w tym: imię i nazwisko lub nazwa, adres punktu sprzedaży oraz numer identyfikacji podatkowej (...). Umową bowiem nie można zmieniać uregulowań z zakresu prawa podatkowego.

Reasumując stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy zajęte w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj