Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/8/07/TA
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/8/07/TA
Data
2007.03.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja działalności gospodarczej
forma prawna
motocykl
przekształcanie
samochód osobowy
spółka jawna
sprzedaż części zamiennych do pojazdów
wartość początkowa
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustalić wartość początkową składników majątku wchodzących w skład jednoosobowego przedsiębiorstwa wniesionego jako wkład do nowo powstałej spółki jawnej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.12.2006r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 12.01.2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Pragap o s t a n o w i ł uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład jednoosobowego przedsiębiorstwa wniesionego jako wkład do spółki jawnej.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 15.12.2006r. przesłanym do tut. Urzędu Skarbowego przy piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr ... w dniu 12.01.2007r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w kwestii dotyczącej m.in. ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład jednoosobowego przedsiębiorstwa wniesionego jako wkład do spółki jawnej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej samochodów osobowych i motocykli oraz części zamiennych a także w zakresie napraw serwisowych pojazdów.

Obecnie planuje Pan wniesienie tego przedsiębiorstwa do spółki jawnej, którą będzie Pan prowadził z małżonką, ewentualnie z synami i córką.

Dotychczasową działalność gospodarczą prowadzi Pan w salonie usytuowanym na gruncie, którego jest Pan wraz z małżonką użytkownikiem wieczystym na podstawie aktu notarialnego nr .... z dnia 06.08.2002r. - „ Umowa zniesienia prawa współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności budynków”.

W ramach tej Umowy - Pana syn wraz z synową znoszą nieodpłatnie prawo współużytkowania na Państwa rzecz a wraz z tym prawem przeszła na Państwa własność budynku znajdującego się na tym gruncie wybudowanego przez syna w ramach jego działalności gospodarczej.

Po zawarciu umowy spółki jawnej planowana jest rozbudowa działalności gospodarczej polegająca na wybudowaniu dodatkowo drugiego salonu. W celu uzyskania niezbędnych środków finansowych na budowę planowane jest dokonanie sprzedaży nieruchomości a następnie wyleasingowanie lub wydzierżawienie jej.

W przytoczonym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem:

Czy w opisanej sytuacji, do ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych ma zastosowanie art. 22g ust.22 w związku z art. 22g ust.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy art. 22g ust.1 pkt 4 ww ustawy

Pana zdaniem w rozpatrywanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 22g ust.1 pkt 4,który jako wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,wskazuje iż jest to wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wyższa od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.Wg Pana, prawidłowym sposobem ustalenia wartości, np. wnoszonej w ramach przedsiębiorstwa nieruchomości będzie wartość wg wyceny uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22a ust.1 ustawy a dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do art. 22g ust.1 pkt 4 ustawy, na który powołuje się Pan we wniosku, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego) do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W myśl przepisów art. 22g ust.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości początkowej określonej w ewidencji(wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Tutejszy organ stoi na stanowisku, że w rozpoznawanej sprawie zachodzi sytuacja opisana w art. 22g ust.12 ww ustawy. Zmiana formy prowadzenia działalności nie oznacza likwidacji działalności lecz jej kontynuację tylko w zmienionej formie.Potwierdzenie powyższego odzwierciedla zapis art.24 ust.3 ww ustawy, wg którego nie należy ustalać dochodu podlegającego opodatkowaniu na dzień likwidacji działalności gospodarczej osoby fizycznej (przedsiębiorcy), jeżeli w rzeczywistości nie doszło do likwidacji firmy przedsiębiorcy, lecz do zmiany formy prawnej działalności, a wartość składników majątku została wniesiona w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.

Stan faktyczny sprawy wskazuje, że taka właśnie sytuacja wystąpiła w przedmiotowej sprawie. Zamiarem Pana nie jest likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej, lecz jej kontynuacja w zmienionej formie, polegającej na zawarciu umowy spółki jawnej.

Tutejszy organ uważa więc, że w przedstawionej sytuacji w celu ustalenia wartości początkowej składników majątku znajdzie zastosowanie przepis:

- art. 22g ust.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymw razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala sie w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

- art. 22g ust.14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązujący od 1 stycznia 2007r. (dodany przez art.1 pkt 18 lit.d) ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 217, poz.1588 ), który wskazuje, że przepis ust.12 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust.14,

- art.22h ust.3, zgodnie z którym podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust.12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów i kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7, który stosuje się odpowiednio na mocy dodanego przez art.1 pkt 18 lit.d) ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 217, poz.1588 ) przepisu ust.3a obowiązującego od 1 stycznia 2007r.,w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzącego w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Tym samym wartość początkową środków trwałych w rozpoznawanej sprawie ustala się w wysokości określonej w ewidencji podmiotu prowadzącego działalność przed zmianą oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez ten podmiot z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów.W związku z tym wartość wniesionych do spółki jawnej składników majątkowych jako wkład niepieniężny powinna być ujęta w ewidencji spółki , w takiej wysokości, w jakiej zaewidencjonowane były w ewidencjach prowadzonych w dotychczasowej działalności.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ stwierdza, że na tle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko Pana przedstawione we wniosku w kwestii dotyczącej ustalenia wartości początkowej wniesionych do spółki składników majątkowych jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj