Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/2/66/2007
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/2/66/2007
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budowa
kanalizacja
opodatkowanie
wpłaty partycypacyjne


Pytanie podatnika
Czy wpłaty mieszkańców na budowę kanalizacji sanitarnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Postanowienie

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) w związku z wnioskiem nr Fr/3327/1/07 z dnia 01.02.2007 r. (data wpływu do US Łuków 05.02.2007 r.), Urzędu Miasta w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie uznaje za prawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku, iż wpłaty mieszkańców na budowę kanalizacji sanitarnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie wystąpi odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu, zaś wpłaty mieszkańców stanowią dla Miasta częściowy zwrot poniesionych kosztów.

Uzasadnienie

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik w ramach realizacji ustawowych obowiązków jest inwestorem budowy kanalizacji sanitarnej. Miasto finansowało całość budowy i jest jej właścicielem. Z mieszkańcami zawarło umowy o współfinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej, w której to użytkownik (mieszkaniec) zobowiązuje się do partycypacji w kosztach budowy inwestycji.Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona zwróciła się z zapytaniem czy wpłaty mieszkańców na budowę kanalizacji sanitarnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zajmując swe stanowisko Strona poinformowała, iż w jej opinii wpłaty mieszkańców na budowę kanalizacji sanitarnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie wystąpi odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu, zaś wpłaty mieszkańców stanowią dla Miasta częściowy zwrot poniesionych kosztów. Ponadto z tytułu wniesienia przez mieszkańców określonych kwot na pokrycie kosztów inwestycji nie ma miejsca odpłatne nabycie obiektu budowlanego czy tez roboty budowlanej. Partycypacja w kosztach budowy nie stanowi zapłaty za świadczenie usług przez Miasto na rzecz mieszkańców, ponieważ usługi te będą świadczone dopiero na podstawie umowy o zrzut ścieków zawartej pomiędzy mieszkańcami a Przedsiębiorstwem Usług i Inżynierii Komunalnej w XX.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Zaakcentować należy, iż przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług, reguluje przepis art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji czynności tam nie wymienione, nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Wobec tego, w przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym, nie wystąpi odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu. Z okoliczności faktycznych sprawy nie wynika bowiem, aby z tytułu wniesienia przez mieszkańców określonych kwot na pokrycie kosztów budowy kanalizacji sanitarnej - miało miejsce odpłatne nabycie obiektu budowlanego lub roboty budowlanej. Współuczestnictwo mieszkańców w budowie kanalizacji sanitarnej nie wiąże jednocześnie mieszkańców co do opłat za przyszłe korzystanie z kanalizacji, gdyż usługi te będą świadczone dopiero na podstawie umowy o zrzut ścieków zawartej pomiędzy mieszkańcami a Przedsiębiorstwem Usług i Inżynierii Komunalnej w XX.

W związku z powyższym potwierdzam stanowisko Strony, iż wpłaty mieszkańców na budowę kanalizacji sanitarnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie wystąpi odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu, zaś wpłaty mieszkańców stanowią dla Miasta częściowy zwrot poniesionych kosztów.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj