Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/4/07/TA
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/4/07/TA
Data
2007.03.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
ewidencja działalności gospodarczej
forma prawna
motocykl
przekształcanie
samochód osobowy
spółka jawna
sprzedaż części zamiennych do pojazdów
umowa
wkłady niepieniężne
zbycie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki jawnej powstanie zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.12.2006r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 12.01.2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej skutków podatkowych wniesienia jednoosobowego przedsiębiorstwa jako wkład do spółki jawnej.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 15.12.2006r. przesłanym do tut. Urzędu Skarbowego przy piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr ... w dniu 12.01.2007r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w kwestii dotyczącej m.in. skutków podatkowych wniesienia jednoosobowego przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki jawnej, w szczególności czy powstanie u Pana z tego tytułu przychód.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej samochodów osobowych i motocykli oraz części zamiennych a także w zakresie napraw serwisowych pojazdów.

Obecnie planuje Pan wniesienie tego przedsiębiorstwa do spółki jawnej, którą będzie Pan prowadził z małżonką, ewentualnie z synami i córką.

Dotychczasową działalność gospodarczą prowadzi Pan w salonie usytuowanym na gruncie, którego jest Pan wraz z małżonką użytkownikiem wieczystym na podstawie aktu notarialnego nr..... z dnia 06.08.2002r. - „ Umowa zniesienia prawa współużytkowania wieczystego gruntu i współwłasności budynków”.W ramach tej Umowy - Pana syn wraz z synową znoszą nieodpłatnie prawo współużytkowania na Państwa rzecz a wraz z tym prawem przeszła na Państwa własność budynku znajdującego się na tym gruncie wybudowanego przez syna w ramach jego działalności gospodarczej.

Po założeniu spółki jawnej planowana jest rozbudowa działalności gospodarczej polegająca na wybudowaniu dodatkowo drugiego salonu. W celu uzyskania niezbędnych środków finansowych na budowę planowane jest dokonanie sprzedaży ww nieruchomości a następnie wyleasingowanie lub wydzierżawienie jej.

W przytoczonym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem:Czy w opisanej sytuacji, wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej jako wkład do spółki jawnej będzie skutkowało powstaniem dla Pana przychodu.

Czy znajduje tu zastosowanie art. 17 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki jawnej nie spowoduje ani w momencie wniesienia ani wystąpienia Pana ze spółki żadnych skutków podatkowych a przepis art. 17 ust.1 pkt 9 ww powołanej ustawy nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, ponieważ dotyczy wniesienia aportu do spółek mających osobowość prawną a spółka jawna zgodnie z przepisami KSH jest spółką osobową, nie posiadającą osobowości prawnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku wyjaśnia:

Wskazany przez Pana przepis art. 17 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny odnosi się do spółek kapitałowych, do których nie zalicza się spółka jawna, a zatem brak jest podstaw aby wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki jawnej skutkowało powstaniem dla Pana przychodu z tego tytułu.

Wniesienie przez osobę fizyczną jako wkładu do spółki jawnej całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego należy uznać za aport przedsiębiorstwa uprawniający do sukcesji określonej w art.93 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej.Przepisem powołanego art.93a Ordynacji podatkowej objęte zostało bowiem m.in. wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako wkładu do spółki niemającej osobowości prawnej (osobowej lub cywilnej), czyli kontynuacja w formie spółki ( przy zachowaniu pełnej ciągłości majątkowej i przedmiotowej ) działalności gospodarczej osoby fizycznej (art.93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej). Powołany przepis skutkuje tym, że spółka jawna, która będzie następcą przekształconego przedsiębiorstwa osoby fizycznej wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przekształconej osoby i jest najpełniejszym przykładem sukcesji wynikającej z wszelkich przepisów prawa podatkowego. Jeżeli natomiast chodzi o szczególne uwarunkowania skutków czynności ,w postaci wniesienia całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki jawnej na gruncie przepisów podatkowych, zostały one zawarte w art. 24 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 24 ust.3 pkt 1 ww ustawy w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej wg cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala sie dochodu na dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy. Istotnym jest, więc, że wnosząca przedsiębiorstwo osoba fizyczna nie zaprzestanie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, zmianie ulegnie tu jedynie forma prawna takiej działalności (z działalności prowadzonej indywidualnie na działalność prowadzoną w formie spółki jawnej).Wniesienie wkładu rzeczowego w postaci składników majątkowych do spółki jawnej stanowi podwyższenie majątku spółki lecz nie powoduje powstania u wspólników z tego tytułu przychodów dla celów podatkowych.

Wnosząc do spółki jawnej wkład niepieniężny w postaci środków trwałych nie osiąga się przychodu, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem składnika majątku. Zatem nie powstaje przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art.14 ust.2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z wyżej powołanymi przepisami wniesienie do spółki wkładu niepieniężnegonie stanowi dla Pana źródła przychodu i przedstawione we wniosku stanowisko odnośnie nie powstania przychodu i dochodu na dzień wniesienia wkładu do spółki jawnej tut. Organ uznaje za prawidłowe.

W kwestii dotyczącej ewentualnego wystąpienia Pana ze spółki Naczelnik tut. Organu podatkowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 65 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. - Kodeks spółek handlowych(Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Udział kapitałowyobliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art.65 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali , o której mowa w art.27 ust.1.

W myśl art.9 ust. 1 i 2 ww ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów. Zgodnie z powyższym nie podlegają opodatkowaniu przychody z tytułu zwróconych wkładów.

Zatem zgodnie z ww przepisami opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają, co do zasady, wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dwóch grup, tj. wyłączonych z opodatkowania przez przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz te, od których zaniechano poboru podatków na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Wypłacone występującemu wspólnikowi wartości ustalonego udziału kapitałowego w pieniądzu czy też w naturze stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które jest opodatkowane na zasadach ogólnych jako przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art.14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj