Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/423-8/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-8/06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
odsetki
przychód
wspólnota mieszkaniowa
zaliczka


Pytanie podatnika
1) Czy zaliczki wypłacane przez właścicieli lokali na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) są przychodami, o których stanowi art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), a koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali, są kosztami uzyskania przychodu w myśl art. 15 i następnych tej ustawy;
2)Czy dochodem, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest różnica pomiędzy przychodami z tytułu wynajmu części nieruchomości wspólnej i przychodami z wpłaconych odsetek z tytułu nieterminowych wpłat zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej i koszty utrzymania lokali indywidualnych, a kosztami poniesionymi w związku z wynajmem części nieruchomości wspólnej oraz kosztami ściągania nieterminowych wpłat.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.04.2006 r. (data wpł. 18.04.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy:
1) zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) są przychodami, o których stanowi art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), a koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali, są kosztami uzyskania przychodu w myśl art. 15 i następnych tej ustawy;
2) dochodem, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest różnica pomiędzy przychodami z tytułu wynajmu części nieruchomości wspólnej i przychodami z wpłaconych odsetek z tytułu nieterminowych wpłat zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej i koszty utrzymania lokali indywidualnych, a kosztami poniesionymi w związku z wynajmem części nieruchomości wspólnej oraz kosztami ściągania nieterminowych wpłat.

Wspólnota mieszkaniowa wyraża pogląd, że opłaty z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej odnoszą się do wewnętrznych rozliczeń właścicieli lokali wynikających z faktu współwłasności wspólnego przedmiotu – w tym przypadku nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej – i jako takie stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej przez jej członków.
Z tego powodu – zdaniem wnioskodawcy – opłaty te nie stanowią przychodów, o których mowa w art. 12, 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a koszty utrzymania nieruchomości wspólnej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których stanowią art. 15 i następne ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W opinii składającego wniosek przychodem wspólnoty mieszkaniowej są natomiast należne kwoty z tytułu wynajmu nieruchomości wspólnej, nawet wówczas, gdy nie są jeszcze opłacone, a także otrzymane odsetki od nieterminowego regulowania należności.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione przez wspólnotę mieszkaniową w celu przystosowania części nieruchomości wspólnej do wynajmu oraz koszty ponoszone w trakcie najmu wynikające z treści zawartej umowy lub niezbędne w celu utrzymania tego źródła przychodu, a także koszty poniesione w związku z dochodzeniem należnych wspólnocie odsetek.
Właściciele tworzący wspólnotę mieszkaniową, zgodnie z art. 13 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali, uiszczają zaliczki na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów związanych z utrzymaniem pojedynczego lokalu. Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, a zatem zgodnie z art. 1 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega przepisom tej ustawy.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Bez znaczenia jest tutaj źródło pochodzenia tych pieniędzy i wartości. Wszelkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek wspólnoty (w tym uiszczane zaliczki przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną) stanowią przychód w dacie otrzymania. Przychodami są również należne kwoty z tytułu najmu części nieruchomości wspólnej (art. 12 ust. 3c ustawy) oraz otrzymane odsetki z tytułu nieterminowych wpłat zaliczek (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy).
Z kolei stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Do kosztów uzyskania przychodów Wspólnota może, w świetle powyższego, zaliczyć wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, koszty poniesione w związku z wynajmem części nieruchomości wspólnej oraz kosztami dochodzenia nieterminowych wpłat - jeżeli nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy.
Dochodem wspólnoty mieszkaniowej, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, nie jest zatem tylko różnica pomiędzy przychodami z tytułu wynajmu części nieruchomości wspólnej i odsetek, a kosztami poniesionymi z tytułu najmu części nieruchomości wspólnej i w związku z dochodzeniem należnych odsetek.
Zgodnie z powyższym należy uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj