Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US-15/PO-I/423/JK/1/07
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-15/PO-I/423/JK/1/07
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek dochodowy od osób prawnych
umorzenie udziałów
wygaśnięcie prawa


Pytanie podatnika
czy spółka z o.o. jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych winna dokonać rozliczenia tego podatku w związku z umorzeniem bez wynagrodzenia części swoich udziałów, jeżeli umorzenie to przeprowadzone zostanie bez konieczności obniżania kapitału zakładowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 października 2006 r. (data wpł. 31.10.2006 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 31 października 2006 r. sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce o interpretację przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W dniu 15 listopada 2006 r. spółka uzupełniła wniosek. Stan faktyczny przedstawiła następująco:

Zgromadzenie Wspólników sp. z o.o. po wcześniejszych podwyższeniach kapitału zakładowego ponad jego wysokość minimalną, planuje dokonać w trybie art. 199 § 3 i art. 199 § 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) umorzenia części swoich udziałów bez wynagrodzenia i bez obniżania kapitału zakładowego, a wydatki związane z tym umorzeniem w postaci opłat notarialnych planuje pokryć w pełni z czystego zysku. Wspólnicy, których udziały będą umarzane zgodnie z wymogiem określonym w artykule 199 § 3 K.s.h. wyrażą zgodę na to aby umorzenie części należących do nich udziałów nastąpiło bez wynagrodzenia.

W związku z powyższym sp. z o.o. zwraca się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, czy spółka jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych powinna dokonać rozliczenia tego podatku w związku z przeprowadzeniem umorzenia bez wynagrodzenia w trybie art. 199 § 3 K.s.h., części swoich udziałów jeżeli umorzenie to przeprowadzone zostanie w trybie art. 199 § 6 K.s.h., a więc bez konieczności obniżania kapitału zakładowego ?

Zdaniem spółki umorzenie części własnych udziałów przez spółkę w trybie art. 199 § 3, a więc bez wynagrodzenia za zgodą wspólnika, przy jednoczesnym braku wymogu obniżenia kapitału zakładowego w związku z art. 199 § 6 K.s.h., nie powoduje po stronie spółki, która swe własne udziały umarza żadnych konsekwencji podatkowych po stronie przychodów i po stronie kosztów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje:

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

W wyniku umorzenia udziałów w trybie przedstawionym przez jednostkę kapitał nie ulegnie podwyższeniu, a ponieważ umorzenie przeprowadzone zostanie bez wynagrodzenia nie wystąpi przekazanie na ten kapitał kwot z innych kapitałów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w momencie umorzenia części udziałów jednostka nie uzyskuje dochodu do opodatkowania w rozumieniu art. 7 i art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w przedstawionym stanie faktycznym nie ciąży na niej obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia na rachunek Urzędu Skarbowego podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj