Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
PDFI/415-2/07
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-2/07
Data
2007.01.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
spadek
ulga mieszkaniowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do z korzystania w roku podatkowym 2006 z odliczenia od podatku wydatków poniesionych w ramach ulgi remontowej?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści pisma Wnioskodawcy wynika, że przysługuje mu prawo do skorzystania z odliczenia w 2006 roku z tytułu poniesienia wydatków na fundusz remontowy.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 1 pkt. 22 i art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 z 2003 r, poz. 1956).

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy od osób fizycznych podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, na zasadach określonych ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zapisem art. 1 pkt. 22 cytowanej wyżej ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw, od dnia 01.01.2004 r. uchylono cytowany wyżej art. 27a ustawy z dnia 26.07.1991 r. a tym samym zlikwidowano odliczenia z tytułu poniesienia wydatków na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 cw. ustawy z dnia 12.11.2003 r. wydatki poniesione w latach 2004 i 2005 na własne potrzeby mieszkaniowe podatnika, o których mowa w omawianym wyżej art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. - w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach obowiązujących w 2003 roku.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

  1. Podatnik postanowieniem Sądu Rejonowego w 2006 roku otrzymał, w drodze spadku po zmarłym w 2005 roku dziadku, mieszkanie. Przez cały 2006 rok ponosił koszty wynikające z eksploatacji mieszkania, między innymi dokonywał wpłat na fundusz remontowy. Poniesione wydatki chciałby odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowej.
  2. Ponieważ ustawodawca nie przewidział na rok 2006 odliczenia z tytułu poniesionych wydatków w ramach ulg remontowych, podatnikowi nie przysługuje w 2006 roku odliczenie z tego tytułu.

Wobec powyższego organ podatkowy uznaje, że stanowisko Podatnika w przedstawionej sprawie jest nieprawidłowe, niezgodne z obowiązującym prawem.

Interpretacja, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczy oceny przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 cytowanej wyżej ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj