Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 7 / 11n/7 / 07 / KSz
Data
2007.04.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Płatnik

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
dotyczy obowiązków płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę i umów zlecenia


Stan faktyczny

Z wniosku wynika, że płatnik jest udziałowcem ... sp. z o. o. z siedzibąw ..., która prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu odpadami tworzyw sztucznych. Ponadto płatnik prowadzi w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, działalność gospodarczą w zbliżonym zakresie (głównie handel złomem). W/w działalność gospodarczą płatnik prowadzi za pomocą przedsiębiorstwa obejmującego m.in. umowy dwustronne, takie jak umowy o pracę i zlecenia. Płatnik osiągnął ze Spółką wstępne porozumienie, zgodnie z którym:
1) Spółka podniesie kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów i zaoferuje je podatnikowi w zamian za wkład niepieniężny,
2) płatnik obejmie zaoferowane przez Spółkę udziały i wniesie na ich pokrycie wkład niepieniężny, które stanowić będzie przedsiębiorstwo, ze wskazanymi we wniosku wyłączeniami nie dotyczącymi umów o pracę i zlecenia.
Płatnik zaznacza, że przejęcie przez Spółkę zobowiązań związanych funkcjonalnie z przedsiębiorstwem (bilansowych i pozabilansowych) nie wyłączonych z aportu, nastąpi na zasadach określonych prawem cywilnym, tj.:
1) z chwilą nabycia aktywów przedsiębiorstwa Spółka z mocy prawa staje się dłużnikiem solidarnym (art. 55 z indeksem 4 kc),
2) przed lub po nabyciu aktywów przedsiębiorstwa Spółka wystąpi do płatnika wierzycieli o wyrażenie zgody na przejęcie długu na zasadzie art. 519 § 2 pkt 2 kc, w związku z czym:
a) w stosunku do wierzycieli, którzy wyrażą zgodę na przejęcie długu, płatnik zostanie zwolnionyz długu (art. 519 § 1 kc),
b) w stosunku do pozostałych wierzycieli, Spółka będzie odpowiedzialna wobec płatnika za to, że wierzyciele nie będą żądali od podatnika spełnienia świadczenia (art. 392 kc).
W związku z powyższym pytanie płatnika brzmi:
- kto jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę i umów zlecenia:
1) wypłaconych przez płatnika przed dniem wniesienia wkładu niepieniężnego,
2) wypłaconych przez Spółkę po w/w zdarzeniu należnych pracownikom i zleceniobiorcom za okres do dnia wniesienia wkładu niepieniężnego?

Stanowisko płatnika

Zdaniem płatnika:
1) w pierwszym wypadku płatnikiem jest wnioskodawca - zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 41 ust. 1 tej ustawy,
2) w drugim wypadku płatnikiem jest Spółka - zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 41 ust. 1 tej ustawy.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa

W świetle art. 8 ustawy – Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Źródła przychodów zostały zawarte w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy źródłem przychodu jest stosunek pracy; uszczegółowieniem w/w przepisu jest art. 12 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie zaś do art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście; uszczegółowieniem w/w przepisu jest art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy, zgodnie z którym za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Podkreślić należy, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla zakwalifikowania określonego przychodu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ust. 1 ustawy bądź do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy, w przypadku pracownika bądź zleceniobiorcy istotna jest więź prawna łącząca daną osobę z pracodawcą bądź zleceniodawcą, którą stanowi odpowiednio umowa o pracę i umowa zlecenie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na płatników określone obowiązkiw zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dokonywanych przez nich wypłat należności na podstawie umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych /np. umowy zlecenie czyo dzieło/.

I tak, zgodnie z art. 31 w/w ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy. Zasady obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z w/w tytułu zawarte zostały w art. 32 ustawy, natomiast zasady ich przekazywania na rachunek właściwego urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego w art. 38 ust. 1 tej ustawy.

Stosownie zaś do art. 41 ust. 1 ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa m.in. w art. 13 pkt 8 lit. a) /tj. z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej/, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, (...), zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodóww wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, tj. w latach 2007 i 2008 - 19%. Zasady przekazywania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z w/w tytułu na rachunek właściwego urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego zostały zawarte w art. 42 ust. 1 tej ustawy.

Z powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że płatnikiem - w rozumieniu ustawy – Ordynacja podatkowa - tego podatku od przychodów ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych /zlecenie, o dzieło/ jest podmiot dokonujący wypłaty należności bądź świadczeń z tych tytułów na podstawie więzi prawnej łączącej ten podmiot z pracownikiem bądź zleceniobiorcą.

Odnosząc powołane w niniejszej interpretacji przepisy art. 8 ustawy – Ordynacja podatkowa i odpowiednio art. 31 i art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż płatnikiem miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy:
- z tytułu przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ust. 1 w/w ustawy, jest podmiot, od którego uzyskiwane są te przychody,
- z tytułu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 ust. 8 lit. a) w/w ustawy, tj. m.in. na podstawie umowy zlecenie, jest podmiot dokonujący świadczeń z tytułu tej działalności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj