Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-1/07/JJ
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/07/JJ
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
ewidencja przychodów
ewidencja sprzedaży
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Czy X obowiązany jest prowadzić dla podatku od towarów i usług oddzielne rejestry w celu ewidencjonowania wydatków i kwot podatku naliczonego w przypadku wykonywania robót budowlanych na zlecenie oraz realizowanej w ramach prowadzonej działalności budowy 5 -segmentowego budynku mieszkalnego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży?


P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216§1,art.217, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U Nr.8,poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym w dniu 02.01.2007r pismem o udzielenie pisemnej interpretacji w podatku od towarów i usług co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej prowadzenia ewidencji zakupu dla celów podatku od towarów i usług dokumentujących wydatki związane z budową budynku mieszkalnego z przeznaczeniem do odsprzedaży – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza,że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,naczelnik urzędu celnego lub wójt,burmistrz(prezydent miasta,),starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika,płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach,w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy,udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,o której mowa w §1,następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.W dniu 02 stycznia 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Podatnik prowadzi działalność w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków na zlecenie. Obecnie w ramach prowadzonej działalności zamierza rozpocząć budowę 5-segmentowego budynku mieszkalnego z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Dla potrzeb podatku od towarów i usług prowadzi ewidencje zakupu .

Pytanie brzmi:
1.Czy obowiązany jest prowadzić dla podatku od towarów i usług oddzielne rejestry w celu ewidencjonowania wydatków i kwot podatku naliczonego w przypadku wykonywania robót budowlanych na zlecenie oraz realizowanej w ramach prowadzonej działalności budowy 5 -segmentowego budynku mieszkalnego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży?

Stanowisko podatnika:
Podatnik uważa ,iż dla celów podatku od towarów i usług będzie prowadził oddzielne ewidencję dla bieżących wydatków oraz dla realizowanej budowy 5 -segmentowego budynku mieszkalnego przeznaczonego do dalszej odsprzedaży .

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 02.01.2007r wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z przepisem art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy (...) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika,iż ewidencja dla potrzeb podatku od towarów i usług musi być prowadzona w sposób zapewniający prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej,gdyż deklarację podatkową VAT-7 sporządza się na podstawie danych zawartych w tej ewidencji.

Zgodnie z dyspozycją cyt. powyżej przepisu art.109 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług,prawidłowo prowadzona dla celów podatku od towarów i usług ewidencja musi zawierać:

    . kwoty określone w art.90 ,tj .kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami,w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego i kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami,w stosunku w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje,. dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,. wysokość podatku należnego,. kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego,. kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego,. kwotę podatku podlegającą zwrotowi z urzędu skarbowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wskazuje,iż ustawa o podatku od towarów i usług nie narzuca obowiązku - w przypadku wykonywania przez jednego podatnika kilku rodzajów działalności ,świadczenia usług lub różnych czynności w ramach prowadzonej działalności obowiązku prowadzenia osobnych ewidencji dla celów podatkowych.

Jednocześnie należy zauważyć, iż przedmiotowa ustawa nie zakazuje także prowadzenia osobnych ewidencji dla poszczególnych rodzajów działalności lub świadczenia usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustawodawca wyraźnie wskazuje,iż podatnik ma obowiązek prowadzić ewidencję dla celów podatku od towarów i usług oraz ustanawia co taka ewidencja zawierać powinna. Przy czym, nie jest to katalog zamknięty. Ewidencja prowadzona dla celów podatku VAT może być prowadzona odrębnie lub zawierać także inne dane – jeżeli mają one na celu prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej.

Podatnik ma zatem obowiązek tak prowadzić ewidencję zakupu VAT jak i ewidencje sprzedaży VAT ,aby w sposób prawidłowy- zgodnie z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym – sporządzić deklarację podatkową.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust 10 pkt 1 tegoż art. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast w myśl ust. 11 jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W świetle powyższego podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług przeznaczonych na budowę trwającą kilka miesięcy, podlega odliczeniu zgodnie z w/w przepisami na bieżąco czyli w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. Nabycie towarów i usług wykorzystywanych do budowy budynku, który zostanie zaliczony do środków trwałych podlegających amortyzacji i będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, powinno być wykazywane w poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7 , a w przypadku zaliczenia u podatnika ponoszonych wydatków do nabycia towarów i usług pozostałych w poz.43 i 44 dekl.VAT-7Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Zgodnie z art.14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążącą dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku,wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia -art 14b§1 i §2 Ordynacji podatkowej

Na postanowienie służy zgodnie z art 236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj