Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-51/06
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-51/06
Data
2007.02.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacone wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej w związku z realizacją projektu ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jest wolne od podatku ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.12.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 28.12.2006 r., w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie realizuje projekt ze środków przedakcesyjnych TACIS dla Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii pod nazwą - „Wsparcie instytucjonalne w regionie granicznym Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii przez kraje Unii Europejskiej”. W ramach realizacji tego projektu została podpisana umowa pomiędzy liderem projektu belgijską firmą MHW z siedzibą w Belgii a Komisją Europejską.

Stowarzyszenie jest partnerem konsorcjum, które wygrało przetarg na wdrażanie tego programu w krajach: Rosja, Białoruś, Ukraina i Mołdawia. W celu realizacji projektu Stowarzyszenie zatrudniło zgodnie z warunkami umowy eksperta, który jest obywatelem Polskim i wykonuje powierzone czynności na terenie Ukrainy (siedziba biura – Lwów). Ekspert ten odpowiedzialny jest za wdrażanie projektu na terenie Ukrainy i na czas realizacji projektu mieszka we Lwowie, nie wykonuje żadnej pracy na terenie Polski.

Podatnik zwraca sie z zapytaniem:

Czy wypłacone wynagrodzenie dla tej osoby jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

W ww. sprawie podatnik zajął następujące stanowisko:
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stowarzyszenie uznaje dochody tej osoby za wolne od podatku.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Na podstawie brzmienia art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy stanowi, ze wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonania określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania dochodów stosownie do powyższych zapisów ustawy ma zastosowanie w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
1) środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w powołanym przepisie,
2) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania uzależnione jest również od podstawy prawnej ich przyznania, którą może być:
- jednostronna deklaracja, lub
- umowa zawarta z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez: Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe,
- także gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Jak wynika z treści przedmiotowego wniosku środki finansowe jako lider projektu otrzymuje z Unii Europejskiej belgijska firma ... z siedzibą w Belgii. Stowarzyszenie jako partner konsorcjum wdrażający program - otrzymuje pieniądze od lidera projektu - firmy belgijskiej.

Uznać należy, iż zachowane zostało kryterium pochodzenia środków pieniężnych, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 46 lit. a cytowanej ustawy.

Poza tym istotną okolicznością wpływającą na zastosowanie zwolnienia jest charakter czynności wykonywanych przez zleceniobiorcę - eksperta. Ze złożonego przez podatnika zapytania wynika, iż wykonuje on bezpośrednio czynności związane z realizacją wymienionego w piśmie programu na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Zatem stanowisko Stowarzyszenia, iż wynagrodzenia z tytułu realizacji programu pomocowego finansowanego ze środków unijnych (TACIS), będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art.21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy, jest prawidłowe, pod warunkiem, że osoba zatrudniona przy realizacji programu na podstawie umowy cywilnoprawnej bezpośrednio realizuje cele przedmiotowego programu, a jej wynagrodzenie finansowane jest ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj