Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-126/05
z 26 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-126/05
Data
2005.09.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
olej napędowy
paliwo
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
1) Czy podatek VAT naliczony od zakupionego ciągnika rolniczego podlega odliczeniu w pełnej wysokości?
2) Czy podatek VAT naliczony od zakupu oleju napędowego podlega odliczeniu od podatku naleznego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 22.06.2005 r. (data wpływu dotut. Urzędu 27.06.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowiskojest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie utrzymania zieleni i prac porządkowych. Posiadacie Państwo dwa ciągniki rolnicze i zamierzacie kupić trzeci i wprowadzić go do ewidencji środków trwałych.

Pytacie Państwo, czy podatek VAT naliczony od kupionego ciągnika rolniczego podlega odliczeniu w pełnej wysokości (100%), a także, czy podatek VAT naliczony od zakupu oleju napędowego podlega odliczeniu od podatku należnego.

Według Państwa stanowiska, zarówno podatek VAT naliczony od zakupionego ciągnika rolniczego podlega odliczeniu w pełnej wysokości, jak i podatek VAT naliczony od zakupu oleju napędowego zużytego do ciągnika rolniczego podlega odliczeniu w pełnej wysokości.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r.Nr 108, poz. 908) art. 2 pkt 33 pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. W związku z tym, że ciągnik rolniczy nie jest ani samochodem osobowym, ani pojazdem samochodowym, w takim razie zakaz odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) od zakupu przedmiotowego ciągnika rolniczego nie będzie miał tutaj zastosowania.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze ustalenia, że ciągnik rolniczy nie jet pojazdem samochodowym o którym mowa w art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, tak więc podatek naliczony zawarty w cenie paliwa wykorzystywanego do napędu tego ciągnika, podlega odliczeniu na ogólnych zasadach określonych w cyt. ustawie.
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, Podatnikowi przysługuje:
-1 prawo do odliczenia podatku VAT w całości z faktury zakupu tego ciągnika rolniczego
-2 prawo do odliczania podatku VAT w całości z faktur zakupu oleju napędowego wykorzystywanego do napędu tego ciągnika.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj