Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/192/06/JB
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/192/06/JB
Data
2007.02.02



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
banki
certyfikat rezydencji
emisja papierów wartościowych
obowiązek płatnika
umowa cywilnoprawna
wypłata pieniężna
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy emitując za pośrednictwem banku dłużne papiery wartościowe na spółce ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku Spółki-emitenta dłużnych papierów wartościowych za pośrednictwem banku, jako płatnika do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 03.11.2006r., uzupełnionym w dniu 29.11.2006r. pismem z dnia 28.11.2006r.) Sp. z o.o. wystąpiła z pytaniem: czy emitując za pośrednictwem banku dłużne papiery wartościowe na spółce ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka zawarła umowę z Bankiem S.A. na organizacje i obsługę emisji dłużnych papierów wartościowych - obligacji dyskontowych. Zgodnie z umową Spółka jest emitentem obligacji, zaś Bank organizuje emisję oraz pełni rolę Agenta płatniczego tzn. wykonuje czynności polegające na przyjmowaniu wpłat od inwestorów na poczet zakupu obligacji emitowanych przez Spółkę, prowadzeniu rachunków inwestorów (obligatariuszy), które nabywają papiery wartościowe oraz przelewaniu na rachunki tych podmiotów należności wynikających z realizacji praw z obligacji w terminie ich wykupu. W momencie wykupu obligacji Spółka przelewa cenę wykupu na rachunek Banku, zaś Bank dokonuje odpowiednio wypłat należności poszczególnym inwestorom.
W momencie tym powstaje obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, przychodów z odsetek w wysokości 20 %.

Zdaniem Spółki płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu będącego różnicą pomiędzy ceną wykupu, a ceną emisyjną obligacji jest Bank, który pośrednicząc w obrocie papierami wartościowymi dokonuje wypłat należności lub stawia do dyspozycji podatników pieniądze lub wartości pieniężne a nie Spółka, która co prawda jest emitentem obligacji, ale nie zawiera umów w zakresie obrotu papierami wartościowymi z poszczególnymi inwestorami (podatnikami) oraz nie dokonuje wypłat należnych poszczególnym podmiotom kwot w terminie ich wykupu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.) ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.
Zgodnie z art. 26 ust. 3 (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.) płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1 i 2 pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W świetle powołanego przepisu art. 26 ust. 1 ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1, w tym z tytułu odsetek i dyskonta od papierów wartościowych są obowiązane, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
W przedstawionym stanie faktycznym w ramach zawartej umowy ze Spółką-wnioskodawcą w sprawie organizacji i obsługi emisji dłużnych papierów wartościowych - obligacji dyskontowych, Bank S.A pośredniczy w obrocie papierami wartościowymi - zawiera umowy z poszczególnymi inwestorami (podatnikami) oraz dokonuje wypłat należnych poszczególnym podmiotom kwot w terminie ich wykupu lub stawia do dyspozycji podatników pieniądze lub wartości pieniężne. Obowiązki Banku sprawiają, że to na nim, jako podmiocie dokonującym wypłat odsetek od papierów wartościowych, ciąży obowiązek obliczenia i poboru podatku należący do obowiązków płatnika.

W ocenie tutejszego organu podatkowego przeniesienie obowiązków publicznoprawnych w drodze umowy cywilnoprawnej na inny podmiot nie wywołuje skutków w sferze prawa podatkowego. W opisanej sytuacji w istocie dochodzi do obliczenia i poboru podatku przez Bank, który nie dokonując tych czynności nie mógłby wypłacić kwoty odsetek w prawidłowej wysokości i wywiązać się z zawartej z emitentem umowy.
W związku z powyższym obowiązek płatnika określony w art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ciąży na Wnioskodawcy.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku orzekł jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wg stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.
Po zmianie od dnia 01.01.2007 r. brzmienia przepisów art. 26 ust. 1 i ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589), powyższa interpretacja pozostaje zgodna z prawem, a pouczenie nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art.14a -14d Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj