Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/2203/2006/ADB
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/2203/2006/ADB
Data
2006.12.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
import usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek należny
podatek naliczony
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy podatek zawarty w wewnętrznej fakturze z tytułu importu usług jest dla Spółki podatkiem naliczonym do odliczenia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art.86 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 08.11.2006r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcydotyczące prawa do odliczenia podatku należnego od importu usług wykonywanych przez przedstawiciela podatkowego w Szwajcarii – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 08.11.2006r. Strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka zawarła kontrakt z podmiotem duńskim na wykonanie usług spawalniczo – montażowych na nieruchomościach w Szwajcarii. Zgodnie z tam obowiązującymi przepisami Spółka zobowiązana była do zarejestrowania się w Szwajcarii jako podatnik podatku od wartości dodanej. Spółka ustanowiła przedstawiciela podatkowego, który reprezentuje firmę na terenie Szwajcarii i w imieniu Spółki wypełnia obowiązki podatnika. Za wykonane przez niego usługi firma jest obciążana fakturą VAT. Wartość usług przedstawiciela podatkowego stanowi dla Spółki import usług w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. Firma wystawia fakturę wewnętrzną zawierającą podatek należny.
Zapytanie
Czy podatek zawarty w wewnętrznej fakturze z tytułu importu usług jest dla Spółki podatkiem naliczonym do odliczenia?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie – podatek zawarty w wewnętrznej fakturze z tytułu importu usług jest dla Spółki podatkiem naliczonym do odliczenia.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte – za prawidłowe,
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art.86 ust.2 kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 (...) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Z powyższych unormowań wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o sumę kwot podatku określonych w fakturach wewnętrznych wystawionych z tytułu importu usług.
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Zgodnie z art.88 ust.1 pkt 1 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy:
Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy zapłata za zakupione usługi dokonywana jest na rzecz podmiotu mającego siedzibę w kraju nie wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy o VAT, więc w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania ograniczenie zawarte w wyżej cytowanym przepisie.
Analizują powyższe należy uznać, iż podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od importu usług, związany z usługami świadczonymi przez przedstawiciela podatkowego na terytorium Szwajcarii.
Należy jednakże mieć na uwadze fakt, iż powyższe prawo przysługuje Stronie wyłącznie wówczas, jeżeli podatek ten jest związany z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.
Jednocześnie informuje się podatnika, iż w rozpatrzenie wniosku w części dotyczącej przychodu w podatku dochodowym nastąpi w drodze odrębnego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj