Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-2/4111/415/246/37/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/4111/415/246/37/06
Data
2006.08.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
oprocentowanie
przychód
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane z organu podatkowego odsetki z tytułu nadpłaty podatku VAT stanowią przychód podlegający opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. , poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22. 06. 2006 r. ( z dnia 26. 06. 2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu podatku naliczonego od zakupionej nieruchomości wraz z odsetkami

stwierdzam, że : stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że podatnik w 1997 roku dokonał zakupu nieruchomości. Na podstawie decyzji Drugiego Urzędu Skarbowego w ... nr ... z dnia 14 lipca 1997r., nie uzyskał zwrotu podatku naliczonego do zakupu w/w nieruchomości. W związku z uchyleniem przez Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku decyzją z dnia 25 kwietnia 2006r. nr ... decyzji Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku nr .... z dnia 14 lipca 1997r. nastąpił zwrot podatku naliczonego od zakupionej nieruchomości wraz z odsetkami.

Pytanie podatnika: „ Czy otrzymane z organu podatkowego odsetki z tytułu nadpłaty podatku VAT stanowią przychód podlegający opodatkowaniu ?”

Stanowisko podatnika: aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie należy założyć , że rozumiane przez podatnika odsetki to oprocentowanie nadpłaty . Jest to konieczne ponieważ przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa rozgranicza pojęcie odsetek, które dotyczą wyłącznie zaległości podatkowej ( Rozdz. 5 Działu III art. 51 i art. 52 tej ustawy oraz pojęcie oprocentowania nadpłaty ( art 78 Rozdziału 9 Działu III art 72-80 i dalsze tej ustawy) , które dotyczy " odsetek" należnych podatnikowi od nadpłaty.

Otrzymane z organu podatkowego oprocentowanie od nadpłaty podatku przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu tak samo jak i sama nadpłata. Brak rozłącznego traktowania w Ordynacji podatkowej nadpłaty i oprocentowania ( podobnie jak zaległości podatkowej i odsetek) , w zakresie dokonywania różnych czynności np. zaliczania z urzędu na poczet zaległości podatkowych , zaliczania na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych , zwrotu podatku nie pokrywającego kwoty nadpłaty wraz z jej oprocentowaniem ( art.78 a tej ustawy). Obowiązuje zatem zasada jedności lub proporcjonalnie. Utrwalona linia orzecznictwa sądów oraz doktryna stanowi o łącznym traktowaniu w decyzjach organów podatkowych zaległości podatkowych z odsetkami jak też nadpłaty z oprocentowaniem. Obydwa elementy powinny być określone w jednej decyzji.

Dominuje pogląd , że : "Kwota odsetek jest składnikiem rozstrzygnięcia , nie zaś uzasadnienia decyzji ." (np. wyrok NSA w Katowicach I SA /Ka 2539/99 w POP 2002|5|123 – Ordynacja podatkowa – Komentarz 1999r. B.Brzeziński , M.Kalinowski i A. Olesińska ).

W ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. t. jedn. ze zm.) brak odniesienia do nadpłaty i jej oprocentowania w art. 14 definiującym przychody z działalności gospodarczej. W ust. 3, pkt 3 art.14 ustawodawca wspomina jedynie o tym, że do przychodów z tej działalności nie zalicza sie ; cyt: " zwróconych , umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa, albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego , nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów".

Z kolei w Ordynacji podatkowej (art. 3, pkt 7) ustawodawca pod pojęciem " zwrot podatku rozumie: Cyt:"(...) zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług , a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego". Przepisy te niewątpliwie odnoszą się do nadpłaty , która nie jest przychodem opodatkowanym. Jednakże w Rozdziale 3 zwolnienia przedmiotowe powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21, ust.1, pkt 111 ustawodawca podatkowy przewidział zwolnienie od podatku dla :Cyt: " Wolne od podatku dochodowego są:

oprocentowanie otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych , a także oprocentowanie zwrotu różnicy podatku od towarów i usług , w rozumieniu odrębnych przepisów ".Wobec wyraźnego zwolnienia oprocentowania nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych ( otrzymanego przez osobę fizyczną – podatnika tego podatku zarówno prowadzącego , jak i nie prowadzącego działalności gospodarczej ) - nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu .Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni stwierdza, co następuje:Stosownie do treści art. 11, ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. jedn. Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - przychodami , z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 , ust.1 , pkt 6 i 9 , art. 19 i art. 20, ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z kolei w zwolnieniach przedmiotowych zawartych w Rozdziale 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( art. 21, ust.1, pkt 111) znajduje się - oprocentowanie otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych , a także oprocentowanie zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, w rozumieniu odrębnych przepisów. Jak wynika z wyżej zacytowanych przepisów odsetki z tytułu zwrotu podatku VAT naliczonego od zakupionej nieruchomości - są wolne od podatku dochodowego. Reasumując, postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj