Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PP/443-22/06
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-22/06
Data
2007.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
osoby fizyczne
spółka osobowa
zapasy


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać korekty podatku od towarów i usług od zapasów towarów wnoszonych przez firmę jednoosobową aportem do istniejącej spółki cywilnej ?


Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż podatnik zamierza wnieść aportem zapasy towarów handlowych do istniejącej spółki cywilnej. Jego zdaniem czynność ta jako zwolniona z podatku VAT - nie skutkuje koniecznością dokonania korekty naliczonego podatku od towarów i usług od tych towarów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) określony został katalog czynności , które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 6 tego rozporządzenia zwolnione zostały od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Tym samym w przedmiotowej sprawie towary handlowe wnoszone w formie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej są uznane za czynności zwolnione z podatku od towarów i usług.

Równocześnie w myśl art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wyrażona w tym przepisie zasada neutralności podatku oparta jest na założeniu, że wartość podatku zapłaconego przez podatnika w cenie zakupionych przez niego towarów nie będzie stanowić dla niego ostatecznego kosztu, lecz podatnik musi mieć zapewnioną możliwość odzyskania podatku naliczonego. Podstawowym warunkiem posiadania prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług jest związek nabytych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. Związek ten nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Wystarczające jest, aby w momencie dokonywania zakupu towary zostały zakupione z zamiarem ich dalszego wykorzystania do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik nie może być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli brak przekształcenia dokonanych zakupów w działalność opodatkowaną wynika z obiektywnych przesłanek pozostających poza sferą wpływów podatnika. Jeżeli więc nabycie towarów handlowych zostało poczynione z zamiarem ich wykorzystania do działalności opodatkowanej, ale podatnik nie wykorzystał ich w prowadzeniu tej działalności z powodu obiektywnych przesłanek, zachowuje on prawo do odliczenia podatku naliczonego, co pozostaje w zgodzie z przepisami unijnymi, kładącymi nacisk właśnie na zasadę neutralności podatku.

A zatem w przypadku, gdy podatnikowi zgodnie z art. 86 ww. ustawy o VAT przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które następnie zostały wniesione aportem do innego podmiotu, czynność ta pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego i nie powoduje powstania obowiązku korekty tego podatku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj