Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/423-3/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/423-3/06
Data
2006.06.14



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty funkcjonowania
koszty zarządu


Pytanie podatnika
Czy koszty funkcjonowania Spółki są kosztami uzyskania przychodów, pomimo nie osiągnięcia w danym okresie żadnych przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu zapytania zawartego we wniosku Spółki z o.o. w Gdańsku z dnia 21.03.2006 r. (data wpływu do Urzędu dnia 24.03.2006 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie zaliczenia poniesionych w 2005 roku wydatków do kosztów uzyskania przychodów pomimo nie uzyskania w omawianym okresie żadnych przychodów

stwierdzam, że:

Stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka z o.o. w 2005 roku poniosła wydatki związane z funkcjonowaniem Spółki a jednocześnie nie uzyskała przychodów, w związku z tym za dany rok podatkowy poniosła stratę. W poszczególnych okresach rozliczeniowych roku 2005 Spółka w deklaracjach CIT-2 nie wykazywała poniesionych kosztów, ponieważ uważała, że wydatki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W zeznaniu rocznym CIT-8, Podatnik zdecydował, że poniesione koszty były konieczne dla uzyskania w przyszłości przychodów i zakwalifikował je do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Podatnika „możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów ogólnoadministracyjnych, związanych z funkcjonowaniem, pomimo, że w okresie rozliczeniowym 2005 Spółka nie uzyskała przychodów”

Zgodnie z treścią wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jeżeli różnica pomiędzy przychodami podatkowymi a kosztami uzyskania przychodów jest dodatnia, stanowi dochód do opodatkowania; jeżeli jest ujemna – stanowi stratę podatkową.

Jeżeli więc poniesione wydatki spełniają kryteria zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z w/w przepisami, to podlegają one uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ponadto, jak wynika z treści art.15 ust. 4, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Potrącalne są także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Tak więc wydatki, które nie mogą być ściśle związane z konkretnym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności gospodarczej podatnika, należy potrącać w roku ich faktycznego poniesienia.

Muszą to być jednak takie wydatki, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mającą na celu osiągnięcie przychodów, a zatem pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem istnieje związek przyczynowo – skutkowy.

Spółka w 2005 roku nie uzyskała żadnych przychodów, lecz poniosła koszty. Poniesione więc wydatki, o ile spełniają w/ w warunki, będą stanowiły stratę podatkową. Strata ta może zostać rozliczona w latach późniejszych zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kolejne pytanie Podatnika dotyczy deklarowania poniesionych kosztów w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Problem czy należy sporządzić korekty deklaracji CIT-2 za poszczególne okresy rozliczeniowe, zdaniem Urzędu został rozwiązany poprzez złożenie zeznania CIT-8, a zatem nie ma potrzeby składania korekt CIT-2, ponieważ w każdym przypadku zaliczka na podatek dochodowy nie wystąpi.

W związku z powyższym stanowisko Spółki wyrażone w złożonym wniosku stwierdzające, że poniesione wydatki związane z całokształtem działalności, w roku 2005, pomimo braku przychodów, są kosztami uzyskania przychodów roku podatkowego, w którym zostały faktycznie poniesione.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj