Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/415-6/06
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/415-6/06
Data
2007.02.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
fundusz inwestycyjny
sprzedaż nieruchomości
zakup gruntu
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup działki gruntu znajdującej się na terenie przeznaczonym pod zabudowę siedliskową oraz zakup jednostek uczestnictwa funduszów inwestycyjnych skutkuje zwolnieniem z 10% należnego zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu laty od daty nabycia?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie umowy sprzedaży z dnia 12 grudnia 2002 roku nabyliście Państwo na własność nieruchomość stanowiącą lokal mieszkalny nr ..... położony w ...ul...wraz z przysługującym udziałem we wspólnych częściach budynku i innych urządzeniach nie służących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokalu oraz taki sam udział w użytkowaniu wieczystym gruntu. Dnia 01 sierpnia 2003 roku przedmiotowa nieruchomość została sprzedana za cenę 90 000,00zł. Oświadczenie o zamiarze wydatkowania uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przychodu na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w ustawowym 14-dniowym terminie nie zostało złożone. Nie złożyli Państwo również w ustawowym terminie deklaracji PIT-23. W dniu 26 kwietnia 2005 roku nabyli Państwo nieruchomość rolną stanowiącą działkę gruntu nr ... o powierzchni 0,1471ha położoną w ... gm. ... za kwotę 49 000,00zł, oraz ponieśli Państwo koszty aktu notarialnego w kwocie 2 275,00zł Na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy ... zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Nr ... z dnia 06 kwietnia 2000 roku, oraz uchwałą NR ... z dnia 18 maja 2000 roku, działka ta znajduje się w terenie przeznaczonym pod zabudowę siedliskową. Jednocześnie w dniu 27 października 2003 roku zainwestowaliście Państwo kwotę 40 000zł w fundusze inwestycyjne w celu podniesienia kapitału początkowego na rozpoczęcie budowy. Stwierdzacie Państwo, że jednostki uczestnictwa nie były ani razu umarzane i cały czas pozostają w rejestrach funduszy.

Zdaniem Państwa cała kwota uzyskanego przychodu została przeznaczona na cele mieszkaniowe tj. na budowę domu: zakup działki wraz z kosztami aktu notarialnego 51 275,00zł oraz zakup jednostek uczestnictwa funduszów inwestycyjnych w kwocie 40 000,00zł.

Mając na uwadze opisany stan faktyczny stwierdzam, że przedstawione w Państwa wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, stanowi źródło przychodu, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat od wybudowania lub nabycia, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Opodatkowanie przychodu z tego źródła następuje według zasad określonych w art. 28 ustawy, który stanowi, że dochodu z tego źródła nie łączy się z dochodami z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, płatnego bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany ze sprzedaży przychód przeznaczy na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem zwolnienia określonego w tym przepisie jest wydatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży – na cele ściśle określone, tj. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego lub w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Z przedstawionych dokumentów wynika, że zakupiona przez Państwo działka gruntu znajduje się w terenie przeznaczonym pod zabudowę siedliskową. W chwili nabycia nieruchomości rolnej dopuszczalna była na niej zabudowa mieszkaniowa, tym samym mogą Państwo na niej wznieść budynek mieszkalny. Wobec powyższego wydatek na zakup działki, na której w dniu nabycia mogli Państwo wznieść budynek mieszkalny jest nabyciem gruntu pod budowę budynku mieszkalnego i może korzystać ze zwolnienia od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Natomiast wydatkowanie przychodu na zakup jednostek uczestnictwa funduszów inwestycyjnych w kwocie 40 000,00zł, nie spełnia wymogów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. Ustawodawca bowiem wśród celów mieszkaniowych nie wymienił takiego wydatku. Zawarty w tym przepisie katalog wydatków uprawniających do zwolnienia ma bowiem charakter wyczerpujący, a nie przykładowy i należy go odczytywać literalnie. Inwestycja środków ze sprzedaży na nabycie jednostek funduszu inwestycyjnego, które w przyszłości mają być wydatkowane na budowę domu, nie stanowi podstawy do uznania jej za wydatek w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku. Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia podatkowego od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości są wyłącznie wskazane w tym przepisie wydatki mieszkaniowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jedynie wydatek na zakup działki oraz kwota poniesionych kosztów aktu notarialnego jej nabycia korzysta ze zwolnienia od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. W przypadku nie wydatkowania przez Państwo całości uzyskanego przychodu w terminie dwóch lat od sprzedaży, na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, do opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym pozostaje kwota przychodu, wynikająca z różnicy uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości, tj. kwoty 90 00,00zł oraz wydatku na zakup działki gruntu i kosztów aktu notarialnego jej zakupu. Podatek ten podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od terminu płatności podatku, tj. od 14 dnia od daty sprzedaży do dnia zapłaty (art. 28 ust. 3 w/w ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj