Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
1412/PD/415-47/06
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1412/PD/415-47/06
Data
2007.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
funkcjonariusz Policji
moment powstania obowiązku podatkowego
pomoc finansowa
pożyczka mieszkaniowa


Pytanie podatnika
W roku 1996 podatnik otrzymał pomoc finansową dla funkcjonariuszy policji na budownictwo mieszkaniowe w oparciu o przepisy Zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Nr 41 z dnia 19 marca 1993 r. W sprawie określenia pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz zasad jej przyznawania z zwracania (Dz. U. orz. MSW Nr 3, poz. 40). Na początku 2006 r. Podatnik otrzymał pismo, w którym został poinformowany, że otrzymana pomoc stanowi przychód i podlega opodatkowaniu z upływem wymaganego stażu pracy (10 lat służby stałej) - tym samym stając się pomocą bezzwrotną. Kwota udzielonej w 1996 r. pożyczki zawyżyła przychód podatnika w 2006 r. Poprzez jej dołączenie do przychodów osiągniętych w 2006 r. W każdym miesiącu pobierany był podatek od tej sumy. Czy pracodawca postępuje prawidłowo dołączając do przychodów podatnika w bieżącym roku wysokość udzielonej pomocy 10 lat temu i pobierając od tego comiesięczny podatek?


W świetle uregulowania prawnego zawartego w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są "otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń". W przepisie art. 12 ust. 1 w/w ustawy określono, że "przychodami ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne (...) bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń." Przykładowe wyliczenie tego rodzaju przychodów zawarte w powyższym przepisie obejmuje między innymi "świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych". W świetle w/w przepisów nie ulega wątpliwości, że kwota pomocy finansowej otrzymanej przez podatnika w 1996 roku, była jego przychodem.

Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 ze zm.) w rozdziale 8 - Mieszkania funkcjonariuszy Policji (art. 88 i nast.) reguluje uprawnienia policjantów m.in. do lokalu mieszkalnego, do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkanlego (art. 92), zwrotu kosztów dojazdu z miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby (art. 930) i do pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

Przepis art. 95 (§1 pkt 1 i §2 pkt 5) określa wyłączenia od zasady wynikającej z art. 88 ust. 1, iż policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu, jeżeli m.in. policjant skorzystał z pomocy finansowej, o której mowa w art. 94.

Zgodnie z normą art. 270 §1 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość tego samego gatunku i tej samej jakości.

Analiza powyższych przepisów, a w szczególności essentialiae negoti (istotna część czynności prawnej) umowy pożyczki (przede wszystkim bezwzlędny obowiązek zwrotu pożyczki) oraz § 11-13 zarządzenia Nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19 marca 1993 r. w sprawie określenia wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji, UOP, SG i PSP oraz zasad jej przyznawania i zwracania (Dz. U. Urz. MSWiA Nr 3, poz. 40 ze zm.) obowiązującego do dnia 29 października 1997 r. prowadzi do wniosku, że pomoc finansowa na uzyskanie przez policjanta lokalu mieszkalnego (budowy domu mieszkalnego), który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, określona w zarządzeniu Nr 41 MSW z dnia 19 marca 1993 r. - stanowi formę realizacji prawa policjanta do lokalu mieszkalnego i mimo, że w okreslonych okolicznościach podlega(ła) zwrotowi - nie jest (i nie miała) w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 października 1997 r. tj. do czasu wejścia w życie zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 września 1997 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez policjantów (M.P. Nr 76, poz. 709) charakteru pożyczki w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że będąc funkcjonariuszem policji przyznano Panu w 1996 roku pomoc finansową na budownictwo mieszkaniowe - na podstawie zarządzenia Nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 19.03.1993 r. w sprawie określenia wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz zasad jej przyznawania i zwracania.

Kwoty z tytułu w/w pomocy płatnik nie doliczył w roku otrzymania do przychodów Podatnika, uzyskanych ze stosunku słuzbowego i nie pobrał zaliczki na podatek dochodowy. Przyznana pomoc finansowa została doliczona przez płatnika do przychodów za 2006 r., w związku z przekroczeniem 10 lat służby stałej. Od powyższej należności w 2006 r. płatnik pobierał comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, kwota udzielonej pomocy otrzymanej w 1996 r. stanowiła przychód ze stosunku służbowego (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w 1996 r. od którego płatnik obowiązany był do poboru i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu pomocy finansowej udzielonej m.in. funkcjonariuszom policji na budownictwo mieszkaniowe jest data udzielenia pomocy, a nie data umorzenia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązujacym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj