Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-54/HM/06
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-54/HM/06
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
budynek
diecezja
księgarnia
sala
stawki podatku
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT stosować na usługi budowlane prowadzone w budynku archidiecezji, który w 70% powierzchni jest przeznaczony na mieszkania księży i sióstr zakonnych, a w 30 % na księgarnię i salę spotkań religijnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 29.11.2006 r. znak L.dz.3084/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 29.11.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Archidiecezja jest właścicielem budynku, w którym znajdują się mieszkania dla księży i sióstr zakonnych pracujących dla potrzeb Archidiecezji oraz pomieszczenie księgarni katolickiej wraz z salą spotkań religijnych tzw. Oratorium. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1312,86 m2, z czego na księgarnię i salę spotkań religijnych przypada 30% powierzchni, a 70% na cele mieszkalne dla księży i sióstr zakonnych. Na budynku mają być wykonane roboty budowlane polegające na wykonaniu docieplenia budynku wraz z częściową wymianą okien.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania przez wykonawcę do remontu ww. budynku 7% stawki podatku VAT. Zdaniem Strony, wykonawca powinien zastosować 7% stawkę podatku VAT z uwagi na to, że w przeważającej części budynek jest przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Stronę.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy). Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy pod pojęciem „obiekty budownictwa mieszkaniowego” rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie i rezydencje Prezydenta RP.

W związku z powyższym istotnym jest sklasyfikowanie remontowanego budynku wg stosownego symbolu PKOB, gdyż stawka podatku VAT jest odnoszona do rodzaju tego budynku jako całości. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiące usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, definiuje m.in. pojęcia takie jak obiekty budowlane i budynki. Zgodnie z zawartą w ww. akcie prawnym definicją, budynkami mieszkalnymi są obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Z podstawowych reguł metodycznych PKOB wynika zatem, że o właściwej klasyfikacji statystycznej danego budynku przesądza jego główne przeważające przeznaczenie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że remontowany budynek w przeważającej części (70%) przeznaczony jest na cele mieszkalne dla księży i sióstr zakonnych. Ponadto Strona przedłożyła opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, że przedmiotowy budynek należy klasyfikować w grupowaniu: PKOB grupa 113 klasa 1130 „Budynki zbiorowego zamieszkania”.

W ust.2 pkt 12 ustawy o VAT pod symbolem PKOB 113 jako budynki zbiorowego zamieszkania wymienione zostały m.in. budynki kościołów , wobec czego w przypadku ich remontów ma zastosowanie 7% stawka podatku VAT na podsatwie przepisów przejściowych zawartych w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj