Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415-6/07
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415-6/07
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
przychód z działalności gospodarczej
środek trwały
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy kwota zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu zakupu środków trwałych, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?


Podatniczka zwróciła się wnioskiem w dniu 20.02.2007 r. o udzielenie informacji w następującej sprawie: w listopadzie 2006 r. rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Dokonała zakupu środków trwałych, niezbędnych do prowadzenia tej działalności, co wykazała w deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r.

Strona zadaje, w związku z powyższym pytanie, czy kwota zwrotu podatku od towarów i usług spowoduje powstanie przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uważa, że zwrot podatku od towarów i usług nie będzie przychodem z działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 3 pkt 3 o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po analizie obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile informuje: w myśl przepisu art. 14 ust. 3 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ nie uważa się za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej zwolnionych od wpłat należności z tytułu VAT oraz zwróconej różnicy podatku VAT, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów.

Jednak, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 7f lit. a w/cyt. ustawy, kwota podatku VAT, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji na podstawie art. 22a-22o ustawy – stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko podatniczki, (z zastrzeżeniem dot. art. 14 ust. 2 pkt 7f lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2007r.

Interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj