Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/4/2007/kk
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/4/2007/kk
Data
2007.03.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nabycie
podatek naliczony
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rozpoczęcie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy jako podatnik VAR, który złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, mogę rozliczyć podatek VAT naliczony w fakturach wystawionych przed rozpoczęciem działalności ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), - art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit a, art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 4, art. 96 ust. 1 i ust. 4, art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),- § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2007r. dotyczące podatku od towarów i usług, w szczególności prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach dokumentujących zakupy dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

W dniu 18 stycznia 2007 r. został złożony wniosek w trybie art. 14 a w/w ustawy Ordynacja podatkowa, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny sprawy:

Ze złożonego wniosku oraz załączonych kserokopii: umowy Nr 146/2006/R o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej i faktur VAT wynika, że jako osoba bezrobotna otrzymała Pani z Powiatowego Urzędu Pracy Nr 2 w Łodzi jednorazową pomoc finansową na pokrycie wydatków związanych z podjęciem działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza - zgodnie z Zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 08 grudnia 2006r., wydanym przez Prezydenta Miasta Łodzi - Delegaturę Bałuty - została zarejestrowana pod numerem 73581 z datą rozpoczęcia od 15 stycznia 2007r.

Ponadto w Powiatowym Urzędzie Pracy poinformowano Panią, że zakupy z przyznanych środków pieniężnych muszą być udokumentowane fakturami imiennymi oraz wydatkowane, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj w Pani przypadku do 14 stycznia 2007r.

Z załączonych kserokopii faktur VAT (nr 181049 z 04.01.2007, nr 62691 z 06.01.2007, nr FV/3/07 z 08.01.2007, nr F 11017003 z 11.01.2007 nr FV/7/07 z 13.01.2007 i nr FV/8/07 z 13.01.2007r.) wynika, że zakupy w postaci: notebooka, kasy fiskalnej, regałów sklepowych oraz towarów handlowych zostały dokonane w okresie 04 - 13 stycznia 2007r.

W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem, czy jako podatnik VAT, który złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, może rozliczyć podatek VAT naliczony w w/w fakturach.

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie stwierdza Pani, że jako osoba fizyczna jest jednoosobowym właścicielem firmy i pomimo tego, iż są to faktury imienne to ewidentnie z nich wynika, że dotyczą wyposażenia i funkcjonowania sklepu, zatem uważa Pani, że podatek w nich wykazany podlega odliczeniu.

Na podstawie dokumentów znajdujących się w tutejszym Urzędzie ustalono, iż w dniu 27 grudnia 2006r. złożyła Pani zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i wpłaciła opłatę rejestracyjną.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) w/w ustawy - stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast w myśl art. 106 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy w związku z § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna m.in. zawierać:

  • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Ograniczenia uniemożliwiające realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika tego podatku zostały określone m.in. w art. 88 w/w ustawy.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego; natomiast stosownie do art. 88 ust. 4 w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Przepis art. 96 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 96 ust. 4 w/w ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

W świetle w/w przepisów art. 96 ustawy, rejestracja podatnika w zakresie podatku od towarów i usług następuje w momencie złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R i z tym dniem podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem tego podatku.

W tym miejscu należy również wskazać, że wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 4 w/w ustawy nie jest związane ze statusem podatnika zarejestrowanego w dniu wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, ale z momentem powstania możliwości realizacji tego prawa. W związku z tym, jeżeli realizacja tego prawa przez podatnika następuje w rozliczeniu dokonanym za dany okres poprzez złożenie deklaracji podatkowej, w której wykazywana jest kwota podatku naliczonego obniżająca kwotę podatku należnego, to istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed upływem terminu rozliczenia okresu, w którym wystąpiły czynności uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego. Należy zatem przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust.4 w/w ustawy wyłączenie ma zastosowanie w sytuacji, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

W związku z powyższym można stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje gdy z okoliczności towarzyszących nabyciu określonych towarów i usług wynika, że dokonane zakupy wykorzystywane są w ramach działalności opodatkowanej podatnika, a nabycie tych towarów i usług zostało udokumentowane fakturami VAT. Obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się natomiast do nabywanych towarów i usług, m.in. w sytuacji, gdy wydatki na ich nabycie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym oraz do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT w momencie dokonywania rozliczenia.

W rozpatrywanej sprawie taka sytuacja nie występuje. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz złożonych dokumentów wynika bowiem, że działalność gospodarczą rozpoczęła Pani z dniem 15 stycznia 2007r.; nabywane w okresie 04 - 13 stycznia 2007r. towary, których zakup udokumentowany został fakturami VAT wystawionymi na Pani imię i nazwisko oraz numer NIP, związane są z czynnościami opodatkowanymi (przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w sklepie); natomiast zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R) zostało złożone przez Panią w dniu 27 grudnia 2006r.

W związku z powyższym Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że - w świetle cytowanych wyżej przepisów - przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w przedmiotowych fakturach VAT, dokumentujących zakupy towarów dokonane w okresie od 04 do 13 stycznia 2007r., pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów wynikających z obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku jest prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj