Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD423/2/2006
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD423/2/2006
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Pytanie w sprawie nie podlegania podatkowi dochodowemu od osób prawnych wartości nieodpłatnych świadczeń związanych z przekazaniem przez Miasto Y kanałów sanitarnych w nieodpłatny zarząd lub używanie na podstawie umowy użytkowania.


W dniu 6.12.2005r. Przedsiębiorstwo X Spółka z o. o w Y zwróciło sie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym wniosku Strona przedstawiła następujący stan faktyczny: Przedsiębiorstwo X Spółka z o. o. jest spółką prawa handlowego, w której 100% udziałów należy do Miasta Y. Przedsiębiorstwo zostało powołane w celu wykonywania przez Miasto Y zadań własnych z zakresu gospodarki komunalnej dotyczących zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Miasto jako inwestor w ramach zadań własnych buduje kanały sanitarne, które służą następnie do odprowadzania ścieków na oczyszczalnię ścieków. Oczyszczalnia ścieków stanowi majątek Przedsiębiorstwa X. Spółka z o.o . Z mieszkańcami oraz firmami Przedsiębiorstwo zawiera umowy na świadczenie usług odbioru ścieków i pobiera opłaty na podstawie taryf określonych zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Szczegółowy sposób określania taryf reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury /Dz.U. z 2002r. Nr 26, poz. 257/.Dotychczas Miasto Y wybudowane kanały sanitarne przekazywało Przedsiębiorstwu w formie aportu niepieniężnego, który podnosił wartość majątku firmy i kapitału udziałowego właściciela. Stosowana forma rodziła skutki podatkowe w postaci kosztów amortyzacji, obniżających dochód do opodatkowania. Ta forma przekazania majątku /kanałów sanitarnych / wywołuje negatywne skutki społeczne w postaci wzrostu cen stanowionych w taryfach z powodu konieczności uwzględnienia w niezbędnych przychodach kosztów amortyzacji przyjętego majątku.
Wobec powyższego zarząd Przedsiębiorstwa rozważa, czy możliwe jest zastosowanie innej formy przekazania kanałów sanitarnych przez Miasto niż aport niepieniężny.

Odnosząc się do przedstawionego przez Stronę problemu wyjaśniam, iż w omawianej sprawie mają zastosowanie niżej wymienione przepisy prawa: Używanie nie jest prawem podmiotowym lecz uprawnieniem do korzystania z rzeczy wchodzącym w skład wielu praw podmiotowych takich jak np: użytkowanie, użyczenie, najem, własność.Użytkowanie zostało uregulowane przepisami art. 252-265 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny / Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm./. Stanowi ono ograniczone prawo rzeczowe, które daje uprawnionemu stosunkowo szeroki zakres możliwości korzystania z cudzej rzeczy. Użytkowanie może dotyczyć zarówno rzeczy, jak i nieruchomości, a także praw. Treścią prawa użytkowania jest możliwość używania rzeczy i pobierania z niej pożytków. Do istoty użytkowania nie należy odpłatność. Użytkowanie może więc być ustanowione zarówno odpłatnie jak i bez wynagrodzenia.
Oddanie rzeczy w nieodpłatne używanie na podstawie umowy użytkowania stanowi nieodpłatne świadczenie na rzecz podmiotu przyjmującego rzecz do używania i zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych/ j.t. z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z późn.zm./ wartość przedmiotowego świadczenia stanowi przychód dla ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wyżej cytowany artykuł podaje też sytuacje, w których nieodpłatne korzystanie ze środków trwałych nie powoduje powstania przychodu dla celów podatkowych. Dotyczy to:
- zakładów budżetowych,
- gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,spółek użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, w przypadku, gdy wymienione podmioty otrzymały w nieodpłatny zarząd lub używanie środki trwałe od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

W przedmiotowej sprawie zachodzą okoliczności o których mowa wyżej. Przedsiębiorstwo X Spółka z o.o jest spółką użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostki samorządu terytorialnego czyli Miasta Y. Nieodpłatne używanie kanałów sanitarnych nastąpiłoby po przekazaniu ich przez Miasto Y w nieodpłatne użytkowanie . Wobec powyższego nieodpłatne korzystanie ze środków trwałych nie spowoduje powstania przychodu dla celów podatkowych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj