Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
1415/POIII/443-3/07/AR
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1415/POIII/443-3/07/AR
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatnik podatku od towarów i usług
rolnik ryczałtowy
środek trwały
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Po ilu latach od nabycia środków trwałych i odliczenia podatku VAT, rolnik - podatnik rozliczający się w podatku od towarów i usług w/g zasad ogólnych, może powrócić do statusu rolnika ryczałtowego bez konieczności korygowania podatku naliczonego?


Odpowiedź:

Pan R. W. prowadzi gospodarstwo rolne. Od 1 lipca 2004r. zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego i rozlicza się z tytułu podatku od towarów na zasadach ogólnych. Będąc zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT Pan R. W. dokonywał zakupów środków trwałych i korzystał w odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu tych środków.W 2007r. podatnik będzie mógł ponownie powrócić do statusu rolnika ryczałtowego. Decyzję w tej sprawie uzależnia od skutków podatkowych z tym związanych. Pan R. W. wyraża stanowisko, iż aby nie korygować odliczonego podatku naliczonego od zakupionych środków trwałych proporcjonalnie do upływu czasu, może zrezygnować z ogólnych zasad opodatkowania podatkiem VAT po upływie 5 lat, a w przypadku nieruchomości po upływie 10 lat począwszy od roku, w którym towary te zostały oddane do użytkowania. Powyższe nie dotyczy tych środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 15 tys. zł.Uzasadniając swoje stanowisko podatnik powołuje się na przepisy art. 43 ust. 5 i 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi sa wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Rezygnując ze statusu czynnego podatnika VAT i stając się ponownie rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku, w stosunku do podatnika będą miały zastosowanie regulacje wynikające z art. 91 ustawy o VAT.Z przepisów zawartych w art. 91 ust. 1 – 5 ustawy o VAT wynika, że po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 – 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 – 6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W przypadku, gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Przepisy art. 91 ust. 1 – 5 ustawy stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT). Jak wynika ze złożonego wniosku, podatnik w czasie posiadania statusu czynnego podatnika VAT nabył środki trwałe, od których podatek naliczony podlegał odliczeniu. Obecnie wnioskodawca rozważa możliwość powrotu do zwolnienia, przewidzianego dla rolników ryczałtowych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zakupiony towar będzie w dalszym ciągu używany przez podatnika w prowadzonej działalności rolniczej. Powrót do zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT oznacza, że nabyte przez wnioskodawcę towary służyć będą wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług. W tym zakresie prawo do odliczenia nie służy, co wynika z cytowanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W takim przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Na skutek powrotu do zwolnienia, zmieni się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytych towarów. Konieczne będzie zatem dokonanie korekty, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT.

Korekta dotyczyć powinna:środków obrotowych nabytych w roku, w którym zmienia się ich przeznaczenie,środków trwałych innych niż nieruchomości, których przeznaczenie zmieniło się w okresie 5 lat od roku, w którym oddano je do użytkowania nieruchomości, których przeznaczenie zmienia się w okresie 10 lat od roku oddania ich do użytkowania. Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj