Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-3/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/06
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
spółka cywilna
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
Czy jako jednoosobowy przedsiębiorca może dokonać sprzedaży składników majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej do spółki cywilnej, której będzie wraz z żoną wspólnikiem?
Jak należy udokumentować taką transakcję?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego: 16.01.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części dotyczącej pytania nr 1 stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia: 06.01.2006 r. zwrócił się Pan do tut. organu m.in. z pytaniami:
– Czy jako jednoosobowy przedsiębiorca mogę dokonać sprzedaży środków trwałych, surowców i innych rzeczowych składników majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej do spółki cywilnej, której będę wspólnikiem wraz z żoną?

– Jak należy udokumentować taką transakcję?

Pana zdaniem zawartym w w/w piśmie nie ma żadnych przeszkód do zawarcia takiej umowy sprzedaży, gdyż zgodnie z przepisem art. 33 pkt 3 Kodeks rodzinny i opiekuńczy do majątku osobistego każdego z małżonków należą prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom, tym samym mamy do czynienia z dwoma niezależnymi masami majątkowymi. Jedna masa to ta, która objęta jest wspólnością majątkową małżeńską, a druga to ta, której podstawę prawną stanowi umowa spółki cywilnej. Transakcja według Pana winna zostać udokumentowana fakturą VAT gdyż jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług zastosowanie w przedmiotowej sprawie mają przepisy: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1, oraz art. 106 ust. 1.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 w/w ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stanowi, iż podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 106 ust. 1 w/w ustawy – podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 o art. 120 ust. 16.
Organ podatkowy rozpatrując wniosek zważył co następuje;
Spółka cywilna jest jednostką organizacyjną stanowiącą odrębny podmiot gospodarczy mający samodzielną pozycję w obowiązującym systemie prawa podatkowego. Wprawdzie spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, jednak zgodnie z art. 861-863 ustawy z dnia: 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny wspólny majątek wspólników spółki cywilnej jest majątkiem odrębnym od nie wchodzącego w jego skład majątku osobistego wspólników.
Również ustawa o podatku od towarów i usług w art. 15 ust. 1 wskazuje osobno, jako podatników podatku od towarów i usług spółkę cywilną jako podmiot nie posiadający osobowości prawnej, oraz osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą.
Jak wynika z treści złożonego wniosku jest Pan właścicielem dostarczanych towarów, które stanowią składnik majątku przedsiębiorstwa prowadzonego samodzielnie jako osoba fizyczna, zatem istnieje możliwość dokonania sprzedaży tych towarów na rzecz innego podmiotu gospodarczego, w tym przypadku spółki cywilnej, której jest Pan wraz z żoną wspólnikiem. Dokonując dostawy (sprzedaży) jako podatnik podatku od towarów i usług winien Pan udokumentować tę czynność fakturą VAT. W przypadku gdyby przedmiotem dostawy była nieruchomość dla ważności umowy sprzedaży wymagana jest forma aktu notarialnego zgodnie z art. 158 ustawy Kodeks cywilny.
Stanowisko podatnika wyrażone w pismie z dn. 06.01.2006 r. jest zatem słuszne pod względem prawnym.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
– nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani tez nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj