Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-170/I/06/ES
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-170/I/06/ES
Data
2006.11.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
utrata prawa
zamiana
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy transakcja zamiany działki w 2006 r. skutkuje zwrotem ulgi wykorzystanej z tytułu zakupu tej działki w roku 2000?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa /jed. tekst Dz. U. Nr. 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zmian./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik zakupił w 2000 roku działkę budowlaną pod budowę budynku mieszkalnego i w związku z tym skorzystał z odliczenia od podatku na podstawie art. 27a ust.1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r.

W 2006 roku dokonał zbycia przedmiotowej działki, poprzez zamianę na sąsiadującą z nią drugą działkę.

Podatnik uważa, że nie jest zobligowany do zwrotu ulgi odliczonej od podatku z tytułu poniesionych wydatków na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Zgodnie z treścią art. 45 ust. 3a pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu, lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 01.01.2002r. zbycia tego gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

Z dniem 01.01.2002r. treść art. 45 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uległa, na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm) pewnej modyfikacji. Jednakże, stosownie do art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. przepis art. 45 ust. 3a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r. ma zastosowanie także do podatników, którzy przed 01.01.2002r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002r. zbyli ten grunt lub to prawo.

Doliczenie do podatku, o którym mowa powyżej jest obligatoryjne i przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują w tym zakresie żadnych odstępstw.

Nie ma tutaj znaczenia również fakt, iż zamiana działki nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, ponieważ przepis ten ma zastosowanie do rozliczenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości podlegającego opodatkowaniu na mocy art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późn. zmian./ 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Błędne jest również stanowisko podatnika, iż ulga na zakup działki nie podlega zwrotowi z uwagi na to, że miała miejsce zamiana bez żadnych dopłat, nie doszło do przysporzenia majątkowego żadnej ze stron.

Kwestie dotyczące zamiany zostały uregulowane w przepisach art. 603 i 604 Kodeksu cywilnego /Dz. U. Nr 16, poz. 93 z 1964r z późn. zmian/ zgodnie z którymi przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzecz w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, przy czym do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Ponadto w przepisie art. 45 ust. 3a pkt.2 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mowa jest o zbyciu gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu, przez które należy rozumieć nie tylko sprzedaż, ale również inne formy zbycia, tj. zamianę, darowiznę itp.

Reasumując powyższe skoro Podatnik w 2000 roku skorzystał z odliczenia wydatków na zakup gruntu i w 2006 roku dokonał zbycia tego gruntu, poprzez zamianę na działkę sąsiadującą, winien w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2006 doliczyć do podatku kwotę uprzednio odliczoną od podatku za 2000 roku z tytułu zakupu gruntu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj