Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-119/06
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-119/06
Data
2006.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
montaż
stolarka okienna


Pytanie podatnika
1) Czy zgodnie z art. 13 i art. 22 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem opodatkowania jest kraj wspólnoty w którym dokonywana jest czynność montażu?
2) Czy spółka powinna wykazywać przedmiotową sprzedaż w rejestrach sprzedaży sporządzonych dla celów podatku VAT?
3) Czy dla celów dokumentowania dostawy Spółka powinna wystawiać fakturę zgodnie z postanowieniami § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. ( Dz.U. Nr 90, poz. 798 ze zmianami ) z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku dnia 20.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe, błędne w części pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 20.09.2006 r. w tutejszym Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytania:
1. czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług a w szczególności art. 13 i art. 22 cytowanej ustawy miejscem opodatkowania jest kraj wspólnoty w którym dokonywana jest czynność montażu ?
2. czy w świetle pytania 2 Spółka powinna wykazywać przedmiotową sprzedaż w rejestrach sprzedaży sporządzanych dla celów podatku VAT?
3. czy dla celów udokumentowania dostawy będącej przedmiotem zapytania, Spółka powinna wystawiać fakturę zgodnie z postanowieniami § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. ( Dz. U. Nr 90 poz. 798 ze zmianami ), z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem ?
Z treści pisma wynika, że Spółka produkuje elementy stolarki drzwiowej i okiennej. W ramach zawartego kontraktu z kontrahentem węgierskim Spółka zobowiązana jest do dostarczenia i zamontowania elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Elementy te zostaną przez Spółkę zamontowane w obiektach kontrahenta węgierskiego. Montażu dokona na zlecenie Spółki, podwykonawca polski. Spółka nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności na Węgrzech. Nie jest zarejestrowana dla celów podatku VAT na Węgrzech.

Zdaniem Spółki, w omawianym przypadku mamy do czynienia z dostawą wraz z montażem, co należy traktować jako przemieszczenie towaru z Polski do innego kraju Wspólnoty. Taka dostawa jest wyłączona z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w myśl art. 13 ust. 4 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym miejscem opodatkowania przedmiotowej dostawy jest zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług kraj w którym towary są montowane - w przypadku Spółki Węgry. W związku z tym, Spółka nie powinna wykazywać tej sprzedaży w rejestrach sprzedaży sporządzanych dla celów podatku. Dla celów udokumentowania dostawy będącej przedmiotem zapytania, Spółka powinna wystawić zgodnie z warunkami kontraktu, fakturę zawierającą dane określone w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. ( Dz. U. Nr 90 poz. 798 ze zmianami ), tj. z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
Ad. 1
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Przez wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów, w myśl art. 13 ust. 1 ustawy VAT rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem m. in. przypadku określonego w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, w przypadku dostawy wraz z montażem elementów stolarki okiennej, miejscem dostawy towarów (miejscem opodatkowania transakcji ) będzie terytorium Węgier, pod warunkiem, że Spółka nie wykonuje prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Czynność ta będzie podlegać węgierskim przepisom podatkowym.

Ad. 2
Przepis art. 109 ust. 3 wymienionej ustawy stanowi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 , są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą : kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego, kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu , inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji.Wzór deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) określony został w § 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185 poz. 1545). W załączniku Nr 3 do wyżej wymienionego rozporządzenia ujęto objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K), w myśl których w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.W związku z powyższym, przedmiotową transakcję należy wykazać w rejestrze sprzedaży jeżeli w stosunku do tej dostawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Ad.3 Stosownie do przepisu § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami ) przepisy § 9, § 11-23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Przepis § 27 ust. 2 rozporządzenia stanowi, iż faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Natomiast faktury te mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4. W ust. 4 tego rozporządzenia określono, iż w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.W związku z powyższym, Spółka na udokumentowanie powyżej opisanej transakcji powinna wystawić fakturę zgodnie z powołanym § 27 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług tj. faktura nie musi zwierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj