Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-21/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-21/06
Data
2006.05.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od przychodu uzyskanego ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 01 marca 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów

stwierdzam,że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 01 marca 2006 roku podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest artystą plastykiem – ukończył Akademię Sztuk Plastycznych i w miesiącu lutym bieżącego roku sprzedał dwa namalowane przez siebie obrazy jednej z gdańskich firm, zobowiązując się jednocześnie do odprowadzenia należnego podatku.

Wnioskodawca nie pracuje oraz nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe składa wspólnie z mężem.

Z uwagi na powyższe podatnik zadał pytanie: czy do przychodów uzyskanych ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy przychód uzyskany ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów stanowi przychód z praw autorskich i w związku z tym powinny zostać zastosowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% tego przychodu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 roku DZ. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.

Natomiast w myśl art. 13 za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Kwestię kosztów uzyskania przychodów ze źródeł, o których mowa w art. 13, regulują przepisy zawarte w art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak na podstawie powyższego przepisu koszty uzyskania przychodów określa się między innymi:

- pkt 3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,

- pkt 4) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jednocześnie należy zauważyć, że koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% mogą być stosowane tylko wówczas, gdy przychody związane są z korzystaniem przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje praw autorskich, należy się odnieść do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jednolity tekst DZ. U. z 2000 r. nr 80, poz. 904 ze zm. ). Stosownie do zapisów jej art. 1 ust. 1 przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory plastyczne.

W treści przedmiotowego pisma wskazuje Pani, iż jest absolwentem Akademii Sztuk Plastycznych oraz że uzyskała przychód ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów. Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy jest to przychód z praw autorskich w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przychody takie są zakwalifikowane do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego rozwinięcie jest zawarte w art. 13 pkt 2 tej ustawy.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym uzyskany przez Panią przychód ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, który wchodzi w zakres przedmiotowy prawa autorskiego, do którego na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj