Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-13/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-13/06
Data
2006.05.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
obowiązek podatkowy
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć przychód uzyskany ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 01 marca 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia dochodu uzyskanego przez osobę nie będącą pracownikiem oraz nie prowadzącą działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów

stwierdzam,że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące rozliczenia przychodów w zeznaniu rocznym z tytułu sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 01 marca 2006 roku podatnik wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest artystą plastykiem i w miesiącu lutym bieżącego roku sprzedał dwa namalowane przez siebie obrazy jednej z gdańskich firm, zobowiązując się jednocześnie do odprowadzenia należnego podatku.

Wnioskodawca nie pracuje jak również nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej. Zeznanie podatkowe składa wspólnie z mężem.

Z uwagi na powyższe wnioskodawca zadał pytanie: w jaki sposób należy rozliczyć przychód uzyskany ze sprzedaży powyższych obrazów

Zdaniem podatnika przychód uzyskany ze sprzedaży obrazów winien zostać wykazany jedynie w zeznaniu rocznym małżonków w pozycji przychodów uzyskanych z tytułu praw autorskich.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 roku DZ. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.

Natomiast w myśl art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Sposób rozliczenia przychodów z powyższego źródła został szczegółowo omówiony w art. 44 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku.

I tak zgodnie z ust. 1a powyższego artykułu podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

  1. ze stosunku pracy z zagranicy,
  2. z emerytur i rent z zagranicy,
  3. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
  • są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Z kolei w ust. 3a powyższego artykułu wskazano, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19 % odpowiednio stawkę 30 % lub 40 %.

Jak stanowi art. 44 ust. 3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W konsekwencji powyższych przepisów podatnicy uzyskujący dochody z osobiście wykonywanej działalności bez pośrednictwa płatnika, z tytułu o którym mowa wyżej – są obowiązani na podstawie art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3a i 3c art. 44.

W terminie płatności zaliczki obliczonej w powyższy sposób podatnik składa również deklarację PIT-53.

Dodatkowo informuje się, że dochody z powyższego tytułu podlegają kumulacji z dochodami z pozostałych źródeł i należy je wykazać w zeznaniu rocznym zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym będzie Pani zobowiązana do samodzielnego wyliczenia dochodu oraz zaliczki na podatek dochodowy z tytułu uzyskanego w danym miesiącu przychodu z osobiście wykonywanej działalności oraz do złożenia, w terminie płatności tej zaliczki, deklaracji PIT-53.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj