Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-6/14a/07/DB
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-6/14a/07/DB
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
internat
meble
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, jaką stawką podatku od towarów i usług powinno być objęte wyposażenie remontowanych pokoi studenckich w meble.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany :#61623; uznaje stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia ....12.2006r. ( data wpływu ) dotyczące stawki podatku od towarów i usług w przypadku wyposażenia pokoi studenckich w meble jako prawidłowe.

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi firmę, która wykonuje prace ogólnobudowlane. Obecnie wykonuje on prace przy remoncie kapitalnym budynku akademika. Prace polegają na remoncie kapitalnym łącznie z wyposażeniem pokoi w meble. Zleceniodawca powołując się na zapis w specyfikacji istotnych warunków zamówienia stwierdził, iż remontowany obiekt jest przeznaczony do zbiorowego zamieszkania ( PKOB 1130 ), w związku z czym wykonywane prace podlegają wyłącznie stawce podatku VAT w wysokości 7 %.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywane prace remontowe w budynku studenckim podlegają stawce 7%, zaś wyposażenie pokoi w niezbędne meble powinno być objęte stawką 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W myśl przepisu art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit a i b Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do :

- robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Do robót remontowo budowlanych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy z dnia 11 marca 2004r. właściwą stawką podatku VAT jest stawka w wysokości 7 %. Stawka w wysokości 7 % ma zastosowanie do robót w obiektach budownictwa mieszkaniowego w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r.

Minister Finansów Rozporządzeniem z dnia 28 stycznia 2005r. ( Dz. U. z 31.01.2005r. nr 17, poz. 150 ), zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obniżył stawkę podatkową do 7 % również w przypadku budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania ( PKOB ex 1130 ) – domy opieki społecznej, internaty, bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Jeżeli uzgodniona cena dotyczy całości wykonanej usługi bez względu na jej poszczególne elementy ( materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.), to do całego zakresu robót należy stosować jednolitą stawkę podatku. Obniżoną stawkę podatku od towarów i usług stosuje się jednak tylko do usług remontowo-budowlanych ( wraz ze zużytymi przy wykonywaniu tych usług materiałami budowlanymi ) wykonywanych min. w domach studenckich.

Natomiast dostawy mebli służących wyposażeniu pokoi studenckich nie można traktować jako część usługi remontowej, gdyż nie służą one do jej wykonania, lecz stanowią odrębną dostawę towarów, od której nie zależy realizacja prac. W przypadku usługi remontowej meble nie są niezbędnym elementem, bez których usługa nie mogłaby zostać wykonana, tak jak np.: za konieczne można uznać drzwi czy okna.

W myśl art. 41 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W przypadku dostawy mebli ustawodawca nie przewidział ani w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy obniżonej stawki podatku VAT. W związku z powyższym ich sprzedaż ( niezależnie od tego w jakim obiekcie mają się znajdować ), jest opodatkowana stawką 22 %.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, według stanu prawnego obowiązującego na dzień wpływu wniosku ( ....12.2006r. ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj