Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
PP-406/5/2007/VAT
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/5/2007/VAT
Data
2007.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód osobowy
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Pan G prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu środkami ochrony roślin, nasionami, artykułami rolno- ogrodniczymi i przemysłowymi, nie prowadzi działalności w zakresie handlu samochodami. Pan G w maju 2006 roku nabył wcześniej laesingowany samochód ciężarowy marki Opel Zafira. W dniu nabycia tj. 23.05.2006 roku samochód nie spełniał warunków dla samochodów ciężarowych – zgodnie z aktualnie obowiązująca ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług – był samochodem osobowym. Pan G nabył powyższy samochód w celu dalszej odsprzedaży, co nastąpiło w dniu 29.05.2006 roku. Po nabyciu samochodu odliczony został podatek naliczony z faktury nabycia w pełnej wysokości wynikający z faktury nabycia VAT , a przy dostawie naliczono podatek VAT wg stawki 22 %. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy postąpił prawidłowo.


PO S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1, § 3, 4 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy – w sprawie interpretacji przepisów art. 86 ust. 3 i ust. 4 pkt. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie opisanej przez Pana G w zapytaniu z dnia 29.12.2006 roku, uzupełnione pismem z dnia 08.02.2007 roku – za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny opisany przez podatnika i jego stanowisko w sprawie :

Pan G prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu środkami ochrony roślin, nasionami, artykułami rolno- ogrodniczymi i przemysłowymi, nie prowadzi działalności w zakresie handlu samochodami. Pan G w maju 2006 roku nabył wcześniej laesingowany samochód ciężarowy marki Opel Zafira. W dniu nabycia tj. 23.05.2006 roku samochód nie spełniał warunków dla samochodów ciężarowych – zgodnie z aktualnie obowiązująca ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług – był samochodem osobowym. Pan G nabył powyższy samochód w celu dalszej odsprzedaży (handlowym), co nastąpiło w dniu 29.05.2006 roku. Po nabyciu samochodu odliczony został podatek naliczony z faktury nabycia w pełnej wysokości wynikający z faktury nabycia VAT , a przy dostawie naliczono podatek VAT wg stawki 22 %, co zgodne było z art. 2 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004 roku z późn. zm.

Podatnik zwraca się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach, czy prawidłowo postąpił dokonując odliczenia całości podatku naliczonego z faktury nabycia i czy prawidłowo naliczył podatek VAT należny w wysokości 22 % przy dostawie powyższego samochodu.

Pan G uważa, że postąpił prawidłowo.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach :

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach stwierdza, co następuje :

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 roku z późniejszymi zmianami), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż - 6.000 zł.

Treść art. 86 ust. 4 pkt. 7 ustawy o VAT stanowi, że przepis ust. 3 ustawy nie dotyczy przypadków:

a) gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów

b) oddania w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres krótszy niż sześć miesięcy.

Natomiast na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa lub odpłatne świadczenie usług, natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy – podstawą opodatkowania jest obrót.

Na podstawie art. 41 ust.13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawka w wysokości 22 %, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan odliczenia całości podatku naliczonego z faktury z tytułu nabycia samochodu, który wg ustawy o podatku od towarów i usług nie jest samochodem ciężarowym, tylko osobowym, a ponadto oświadczył Pan, że nie prowadzi działalności w zakresie handlu samochodami (pismo Pana z dnia 08.02.2007 roku, uzupełniającym podanie z dnia 29.12.2006 roku informujące, że przedmiotem działalności Pana nie jest handel samochodami).

To zaś oznacza, że nie została spełniona przesłanka z art. 86 ust.3 i ust. 4 pkt. 7, gdyż całości odliczenia 100 % podatku naliczonego wykazanego w fakturze nabycia może dokonać podatnik, którego przedmiotem działalności jest odsprzedaż nabytych samochodów, oznacza to, że zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT mógł Pan dokonać odliczenia 60 %, a nie 100 % wartości podatku naliczonego z faktury nabycia powyższego samochodu osobowego, nie więcej jednak niż - 6.000 zł.

Jeżeli chodzi o podatek należny z tytułu dostawy – to zgodnie wyżej cytowanym art. 29 ust. 1 ustawy – podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem dla Pana w tym przypadku jest dostawa w/w samochodu, która zgodnie z art. 41 ust. 13 ustawy została opodatkowana przez Pana stawką podatku VAT w wysokości- 22 %.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach informuje, że dostawa przedmiotowego samochodu nie może być również objęta zwolnieniem na podstawie § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), gdyż przedmiotowy samochód nie jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o PTU.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie – zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej – służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj