Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-6/07
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/07
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Dnia 24.08.2005 r. Powiat B zawarł umowę z Urzędem M , której przedmiotem było dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych następujących projektów w ramach programu pn. „ Program wyrównywania różnic pomiędzy regionami”:
Według podatnika, otrzymane faktury VAT dokumentują realizację projektów dotowanych przez PFRON i nie są związane z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług , w związku z czym Urząd Miasta nie ma prawa do odliczeń podatku VAT z tytułu wymienionych we wniosku wydatków na modernizację szkoły oraz zakup środku transportu. Według podatnika, zwrot podatku VAT nie przysługuje, gdyż zakupy dotyczą wyłącznie działalności oświatowej i nie mają związku z obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.1.przystosowania dojścia , wejścia, szatni, sanitariatów oraz zainstalowanie windy dla osób niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej Nr 3 w M;2.zakupu mikrobusu do przewozu osób niepełnosprawnych.Pytanie podatnika dotyczy kwestii:czy Urząd Miasta ma prawo dokonania odliczeń podatku od towarów i usług, wynikającego z otrzymanych faktur związanych z realizacją wyżej wymienionych przedsięwzięć współfinasowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub czy możliwy jest zwrot podatku w innej formie.


W świetle art. 5 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 88 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników , którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy.
Podatnikom zarejestrowanym jako „podatnicy VAT czynni" przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego przepisu wynika , że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT, w przypadku gdy nabywane przez nich towary lub usługi służą do wykonywania przez nich czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli nabywane towary i usługi w całości związane są ze sprzedażą opodatkowaną, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub zwrot różnicy podatku. W przypadku związku nabywanych towarów i usług zarówno ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną - podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku. W sytuacji natomiast braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik w ogóle nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Z uzupełnienia wniosku podatnika z dnia 12.03.2007 r. wynika, iż dofinansowane ze środków PFRON przedsięwzięcia polegające na modernizacji szkoły oraz nabyciu środka transportu , będą służyły wyłącznie usługom, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy, jako wymienione pod poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy - „Usługi w zakresie edukacji (PKWiU 80.10.11 i 80.10.12)” są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Skoro dofinansowane ze środków PFRON przedsięwzięcia, będą służyły wyłącznie usługom zwolnionym z podatku od towarów i usług, to Urzędowi Miasta nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z tymi przedsięwzięciami.
Ponadto, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Miasta dokonuje nabyć między innymi za środki otrzymane z PFRON dla placówek edukacyjnych w ramach realizacji zadań własnych .W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W przypadku, gdy organ władzy publicznej realizuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został on powołany, w zakresie tym nie posiada statusu podatnika podatku od towarów i usług.Powołany przepis art.15 ust.6 ustawy wyłącza organ władzy publicznej w tym zakresie z kręgu podatników podatku VAT. W przedstawionej we wniosku sytuacji Urzędowi Miasta nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu towarów i usług w ramach programu pn. „Program wyrównywania różnic między regionami”.
Zatem stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj