Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-4/07
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-4/07
Data
2007.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
urząd gminy


Pytanie podatnika
Dnia 24.08.2005r. zawarta została umowa pomiędzy Urzędem Gminy a Powiatem Bialskim w sprawie dofinansowania projektu w ramach programu pn. „ Program wyrównywania różnic miedzy regionami” . Przedmiotem umowy było dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakupu mikrobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Podatnik poinformował, że projekt został zrealizowany. Do wniosku podatnik załączył kserokopię umowy z dnia 24 sierpnia 2005r. nr 5/PWR/05 oraz kserokopię faktury z dnia 19.09.2005r. dotyczącej zakupu mikrobusu.Poniesiony wydatek wynikający z przedłożonej faktury zakupu mikrobusu dotyczy wg podatnika realizacji programu pn. „Program wyrównywania różnic między regionami” , który został dofinansowany ze środków PEFRON i nie jest związany z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.Podatnik nadmienił, że zakup przedmiotowego mikrobusu związany jest z działalnością oświatową. Urząd Gminy jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Według podatnika Urząd Gminy nie ma możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją wymienionego projektu.


Na podstawie art. 15 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn zm.) podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 88 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników , którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 ustawy.
Podatnikom zarejestrowanym jako „podatnicy VAT czynni" przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabytych towarów i usług jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny.
Z powyższego przepisu wynika , że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT, w przypadku gdy nabywane przez nich towary lub usługi służą do wykonywania przez nich czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli nabywane towary i usługi w całości związane są ze sprzedażą opodatkowaną, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub zwrot różnicy podatku. W przypadku związku nabywanych towarów i usług zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i ze zwolnioną - podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku. W sytuacji natomiast braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik w ogóle nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Z uwagi na fakt, że nabywcą towaru w postaci mikrobusu jest Urząd Gminy a zakup ten przeznaczony jest do działalności oświatowej należy stwierdzić, że dokonany zakup nie będzie związany z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Zatem nie jest możliwe skorzystanie przez Urząd Gminy z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na zasadach określonych w art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj