Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-55/74547/06/AZ
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-55/74547/06/AZ
Data
2007.01.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
podatek należny


Pytanie podatnika
  1. Czy istnieje obowiązek wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej?
  2. Czy przyjęty przez Wnioskodawcę sposób obliczania kwoty podatku należnego na podstawie art. 85 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest prawidłowy?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r., - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2006r.

W dniu 19.12.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Strony o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Następnie wniosek został uzupełniony przez Stronę w dniu 27.12.2006r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Strona świadczy usługi w zakresie transmisji sygnału telewizyjnego oraz szerokopasmowego dostępu do internetu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Świadczenie powyższych usług dokonywane jest na podstawie umów, w których określony został termin płatności do 15 każdego miesiąca za dany miesiąc. Od stycznia 2006r. Stowarzyszenie wystawia faktury zgodnie z zawartymi umowami. Zdaniem Podatnika wystawianie faktur dla około 4 000 osób korzystających z telewizji oraz dla około 600 osób korzystających z internetu jest bardzo uciążliwe.

Stowarzyszenie przy wystawianiu faktur VAT przyjęło sposób obliczania kwoty podatku należnego jako iloczynu wartości dostawy i stawki:

1)18,3% dla usług internetowych, które są objęte stawką 22%,2)6,54% dla usług telewizji kablowej, które są objęte stawką 7%,

W zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniami:1)Czy ma obowiązek wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej w każdej sytuacji, czy tylko na żądanie tych osób?2)Czy przyjęty przez Wnioskodawcę sposób obliczania kwoty podatku należnego na podstawie art. 85 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest prawidłowy?

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Faktury powinny być wystawiane tylko na żądanie tych osób.

W zakresie drugiego pytania przedstawionego we wniosku zdaniem Strony przyjęty sposób obliczania kwoty podatku należnego jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 106 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2 tego artykułu, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób są obowiązani do wystawienia faktury.

Zatem zarówno podatnicy, którzy dostarczają towary, jak i świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie mają obowiązku wystawiać faktur sprzedaży. Obowiązek wystawienia faktury istnieje w sytuacji, w której świadczeniobiorca zażąda jej wystawienia.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia przez podatnika usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii, kwota podatku należnego może być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki:
1)18,03% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 22%;
2)6,54% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 7%;
3)2,91% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 3%.

W oparciu o przytoczone wyżej przepisy Wnioskodawca ma prawo do rozliczania podatku VAT stosując tzw. metodę ,,w stu”. Wybór tej metody nie jest uzależniony od statusu odbiorcy, lecz może dotyczyć wyłącznie świadczonych usług.

Strona świadczy usługi internetowe opodatkowane według stawki podstawowej w wysokości 22% oraz usługi telewizji kablowej opodatkowane według stawki preferencyjnej 7%. Podatnik przy obliczaniu kwoty podatku należnego, w pierwszym przypadku mnoży cenę brutto przez stawkę 18,03%, zaś w drugim przypadku mnoży cenę brutto przez stawkę 6,54%.

W związku z powyższym przedstawiony przez Podatnika sposób wyliczenia podatku jest prawidłowy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj