Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-103/06
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-103/06
Data
2007.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
najem
rachunki


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna wynajmująca lokale o charakterze mieszkalnym i użytkowym, korzystająca ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, może wystawiać najemcom rachunki?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowiestwierdza, że stanowisko Pana J B przedstawione we wniosku z dnia 14.12.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uprawnienia do wystawiania rachunków z tytułu wynajmu lokali jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek Pana J B o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan J B przedstawiając stan faktyczny we wniosku poinformował, że jest właścicielem nieruchomości położonej w Częstochowie przy ul. Bór 45 i wynajmuje znajdujące się w tym budynku dwa lokale: mieszkalny i użytkowy. Zgodnie z zawartymi umowami najemcy są zobowiązani do zapłaty czynszu za każdy miesiąc w terminie do 10 dnia tego miesiąca.

Podatnik nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ponieważ wybrał zwolnienie od tego podatku.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy jest uprawniony do wystawiania najemcom rachunków za wynajem ww. lokali.

Według stanowiska przedstawionego we wniosku, Podatnik może wystawiać najemcom rachunki za każdy miesiąc wynajmu lokali.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie uznał stanowisko Strony za prawidłowe.

Art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowi, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt. 9 cyt. wyżej ustawy przez działalność gospodarczą należy rozumieć każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.

W rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) za działalność gospodarczą uznaje się działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2). Wynajem lokali mieści się zatem w definicji działalności gospodarczej. W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, są podatnikami podatku od towarów i usług. Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, jednakże obowiązku tego nie mają wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednakże na żądanie tych osób są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 1 i 4 ustawy). Uprawnienie do wystawiania faktur dotyczy jednak wyłącznie podatników zarejestrowanych jako „podatnicy VAT czynni” oraz posiadających numer identyfikacji podatkowej (§ 8 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95 poz. 798).

W świetle przedstawionych wyżej przepisów podatnicy, korzystający z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, mogą - stosownie do przytoczonego wyżej przepisu art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej - wystawiać najemcom rachunki z tytułu miesięcznych opłat czynszowych za wynajem lokali, zarówno o charakterze użytkowym, jak i mieszkalnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku. W przypadku zmiany przepisów interpretacja straci aktualność.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj