Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PD/415-1/07
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-1/07
Data
2007.03.13



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
jednoosobowa działalność gospodarcza
kierowca
odpowiedzialność
przedsiębiorcy
samozatrudnienie


Pytanie podatnika
Czy w świetle nowych regulacji obowiązujących od 01.01.2007 r. w zakresie zmiany definicji działalności gospodarczej wypłacając należności za wykonanie czynności związanych z ratownictwem medycznym i prowadzeniem karetki pogotowia jest Pan zobowiązany jako płatnik obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług transportu sanitarnego zawarł Pan umowę na świadczenie usług z Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej. Posiada Pan pojazdy specjalne -karetki pogotowia, ponosząc wszelkie koszty związane z ich eksploatacją. Do realizacji zadania zawarł Pan umowy na świadczenie usług polegających na prowadzeniu pojazdu i wykonywanie czynności związanych z ratownictwem medycznym z innymi osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.

Do wniosku dołączył Pan kserokopie umów: nr 1/09/2006 zawartej z Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w ..... na wykonywanie usług transportu sanitarnego i nr 1/09/06 zawartej z Panem .... na wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem karetki pogotowia i ratownictwem medycznym.

W wyjaśnieniu z dnia 28.02.2007 r. wskazuje Pan, iż ryzyko gospodarcze u osoby wykonującej działalność ratownika medycznego w ramach samozatrudnienia polega na dokonywaniu wielu inwestycji umożliwiających prowadzenie takiej działalności: dokształcanie, umundurowanie ratownika medycznego, odprowadzane składek ZUS, opłata dla biura rachunkowego, utrzymanie telefonu komórkowego, prowadzenie konta gospodarczego, wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Natomiast odpowiedzialnością wobec osób trzecich za wykonywanie działań medycznych jest obarczona osoba samozatrudniona.

Pytanie

Czy w świetle nowych regulacji obowiązujących od 01.01.2007 r. w zakresie zmiany definicji działalności gospodarczej wypłacając należności za wykonanie czynności związanych z ratownictwem medycznym i prowadzeniem karetki pogotowia jest Pan zobowiązany jako płatnik obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

Stanowisko strony

Sformułował Pan własne stanowisko w sprawie, stwierdzając iż, przy wykonywaniu usług związanych z ratownictwem medycznym i prowadzeniem pojazdu osoby będące u Pana w samozatrudnieniu pracują pod nadzorem pracowników PZOZ-lekarzy, dyspozytorów oraz ponoszą odpowiedzialność względem osób trzecich - innych użytkowników dróg i organów nadzorujących wykonywanie przepisów prawa drogowego. Przy zachowaniu powyższych warunków dokonując wypłaty należności określonej w umowie nie będzie Pan występował w roli płatnika i nie wystąpi obowiązek naliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w złożonym wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia powyższego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku – na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 - w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wprowadzone zostały zmiany w zakresie definicji pozarolniczej działalności gospodarczej.

I tak zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku (nadanym przez art. 1 pkt 4 lit. a powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast zgodnie z art. 5b ust. 1 (dodanym przez art. 1 pkt 5 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ) za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z przedłożonych przez Pana umów tj. umowy nr 1/09/2006 z 12.09.2006 r. zawartej pomiędzy Panem, a Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej, której przedmiotem jest świadczenie całodobowej gotowości do pracy specjalistycznych samochodów sanitarnych i posiadających odpowiednie kwalifikacje kierowcy samochodu i ratownika oraz umowy nr 1/09/06 z 29.09.2006 r. zawartej pomiędzy Panem, a Panem ... , o świadczenie usług kierowcy karetki pogotowia i jednocześnie ratownika medycznego wynika, iż Pan .... występujący w roli kierowcy i ratownika wykonuje świadczenia na polecenie pracowników Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w .... w miejscu wyznaczonym przez zlecającego.
W § 16 umowy nr 1/09/06 zawartej przez Pana z Panem .... określono, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się w okresie obowiązywania umowy nie prowadzić działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności prowadzonej przez udzielającego zamówienie. Za działalność konkurencyjną uważane będą następujące czynności, np.:

  1. prowadzenie firmy we własnym imieniu lub za pośrednictwem osób trzecich,
  2. zakaz pozostawania w stosunku spółki lub firmy prowadzącej działalność konkurencyjną wobec udzielającego zamówienie.

Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się ponadto, przez określony w ust. 1, nie świadczyć pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub na jakiejkolwiek innej podstawie, na rzecz jakiegokolwiek podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec udzielającego zamówienie oraz na rzecz zakładów pogrzebowych.

W art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.) przewidziana została możliwość udzielania przez organy, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1-3 tej ustawy oraz samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej zamówienia na świadczenie zdrowotne osobie wykonującej zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub specjalistycznej na zasadach określonych w przepisach. Z art. 35 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy wynika, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń w zakresie udzielania zamówienia ponoszą solidarnie udzielający i przyjmujący zamówienie. Natomiast z ust. 6 tego artykułu wynika, iż przyjmujący zamówienie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Natomiast z treści art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. nr 191, poz. 1410) wynika, iż dysponent jednostki - Zakład Opieki Zdrowotnej - ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy: wykonywaniu medycznych czynności ratunkowych przez wykonujące te czynności zespoły ratownictwa medycznego, udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitalne oddziały ratunkowe. Ponadto jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody.

Reasumując należy stwierdzić, że ostateczny wykonawca zleconych usług kierowcy i ratownika medycznego wypełnia przesłanki art. 5b cytowanej ustawy, co tym wyklucza go jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą, a tym samym zobowiązuje Pana do wystąpienia w roli płatnika.

Mając powyższe na uwadze stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nie prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj