Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-I-415-6/07
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I-415-6/07
Data
2007.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
leki
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy można dokonać odliczenia od dochodu wydatku na zakup w dniu 17.03.2006r. leków dla chorej córki, jeśli orzeczenie o niepełnosprawności przyznane zostało od dnia 31.03.2006 r.?


Pismem z dnia 27.02.2007r. podatnik wystąpił z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretacje zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że ma na utrzymaniu córkę, która jest chora, z tego tytułu posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Z informacji wnioskodawcy wynika,że orzeczenie o niepełnosprawności córka posiada od 31.03.2006r. poprzednie orzeczenie o niepełnosprawności córka posiadała do 30.09.2005r., a przerwa w przyznaniu stopnia niepełnosprawności wynikła z powodu pogorszenia się stanu zdrowia i niemożliwości stawienia się przed komisjami lekarskimi.W związku z chorobą córki Podatnik korzysta z odliczenia w zeznaniu podatkowym wydatków na zakup niezbędnych leków i uważa, że skoro córka choruje od dziecka, a od 5 lat cały czas zażywa leki, zakup leków wg faktury 631/2006 z dnia 17.03.2006r. ma prawo odliczyć w zeznaniu podatkowym, ponieważ dotyczy miesiąca w którym córka uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm/ odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 ww. ustawy uważa się między innymi wydatki poniesione na leki - w wysokości stanowiącej różnice pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100,00 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). W myśl art. 26 ust. 7c powyższej ustawy wysokość wydatków na zakup leków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie tj. faktur wystawionych przez aptekę na nazwisko osoby niepełnosprawnej.

W myśl art. 26 ust.7d ww. ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust.7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Według art. 26 ust. 7e ww. ustawy za podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, uważa sie osobę utrzymującą następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe - jeśli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00 zł.

Z informacji przedstawionych w złożonym wniosku wynika, że wydatku na zakup leku dokonano w dniu 17.03.2006r. , a orzeczenie o uznaniu niepełnosprawności córki przyznane zostało od dnia 31.03.2006r. , w związku z powyższym zakup leku przed uzyskaniem orzeczenia nie podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Natomiast wydatki poniesione na zakup lekarstw po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności będą spełniały wymogi ulgi rehabilitacyjnej.

Reasumujac brak jest podstaw prawnych do skorzystania z ulgi podatkowej na zakup lekarstw dla osoby nie mającej orzeczenia o niepełnosprawności, gdyż wymogi ustawy uprawniające do skorzystania z przedmiotowej ulgi nie zostały spełnione.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza,że stanowisko zajęte przez Podatnika we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawinego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj