Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 0090/1/136/05/06
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 0090/1/136/05/06
Data
2006.01.10



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne
paleta
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Czy palety zwrotne rozliczane ilościowo mają wpływ na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz czy na fakturach wewnętrznych wystawianych przy dostawie towarów z Niemiec należy wykazywać ilościowo otrzymywane i zwracane palety.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatniczka współpracuje z firmą X. Palety zwrotne otrzymywane od niemieckiego kontrahenta nie są przez niego fakturowane, firma podatniczki nigdy nie płaciła za otrzymywane palety i nigdy nie otrzymywała zapłaty przy ich zwrocie. Palety rozliczane są jedynie ilościowo w momencie ich otrzymania i ich zwrotu w okresach kwartalnych lub półrocznych. Ewidencja palet prowadzona jest ilościowo poza podatkową księgą przychodów i rozchodów.
W związku z powyższym wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem czy palety zwrotne rozliczane ilościowo mają wpływ na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz czy na fakturach wewnętrznych wystawianych przy dostawie towarów z Niemiec należy wykazywać ilościowo otrzymywane i zwracane palety.
Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż palety zwrotne rozliczane ilościowo nie mają wpływu na podatek dochodowy, oraz można ale nie ma obowiązku wykazywania ich ilości na fakturach wewnętrznych.

Stanowisko organu podatkowego

Jak stanowi art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatniczka współpracuje z firmą X. Palety zwrotne otrzymywane od niemieckiego kontrahenta nie są przez niego fakturowane, firma podatniczki nigdy nie płaciła za otrzymywane palety i nigdy nie otrzymywała zapłaty przy ich zwrocie. Palety rozliczane są jedynie ilościowo w momencie ich otrzymania i ich zwrotu w okresach kwartalnych lub półrocznych. Ewidencja palet prowadzona jest ilościowo poza podatkową księgą przychodów i rozchodów.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z tytułu działalności gospodarczej jest więc przychód należny, czyli w stosunku do którego przysługuje podatnikowi uprawnienie do jego otrzymania. W omawianym przypadku palety zwrotne rozliczane są ilościowo nie ma więc tutaj przepływu środków pieniężnych i nie powstaje po stronie podatniczki uprawnienie do otrzymania przychodu. W związku z powyższym nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych a więc nie ma podstaw do ujmowania palet zwrotnych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Tym samym nie można uznać, iż otrzymanie powyższych palet podlega opodatkowaniu ponieważ są one faktycznie zwracane.
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie zawierają pojęcia „faktura wewnętrzna” ani tym bardziej nie określają co powinna zawierać taka faktura. Warunki jakim mają odpowiadać faktury VAT oraz faktury wewnętrzne określone są w odrębnych przepisach tj. ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy.
Jak wynika z powyższego, w świetle przedstawionych przepisów stanowisko podatniczki w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ewidencjonowanych ilościowo palet zwrotnych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj