Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZP/443/425/EZ/06/07
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZP/443/425/EZ/06/07
Data
2007.02.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
zaliczka


Pytanie podatnika
1.Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki wierzytelności w stosunku do wpłacanych przez podatnika zaliczek na poczet nabycia przedmiotowego lokalu użytkowego, od których odliczał podatek naliczony, konieczne jest dokonywanie korekty o której mowa w art. 90 i 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 27.11.2006 r. /data wpływu do US 01.12.2006 r. /. za p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu powierzchni użytkowych. W związku z zawartą umową z deweloperem dokonywał Pan wpłat zaliczek na poczet wybudowania i przeniesienia prawa własności do lokalu użytkowego. Ponadto dokonywał Pan odliczenia podatku od towarów i usług z faktur VAT otrzymywanych od dewelopera. W związku z planowanymi działaniami restrukturyzacyjnymi rozważa Pan możliwość wniesienia w drodze aportu prawa wynikającego z umowy zawartej z deweloperem do spółki prawa handlowego.

W związku z w/w stanem faktycznym sformułował Pan pytanie:

1.Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki wierzytelności w stosunku do wpłacanych przez podatnika zaliczek na poczet nabycia przedmiotowego lokalu użytkowego, od których odliczał podatek naliczony, konieczne jest dokonywanie korekty o której mowa w art. 90 i 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług?

Stoi Pan na stanowisku, iż w stosunku do wnoszonego do spółki przedmiotowego aportu w postaci wpłaconych zaliczek nie mają zastosowania regulacje przewidziane w art. 90 ust. 1 i art. 91 ust. 2 i 7 ustawy o podatku VAT, a tym samym nie jest Pan zobowiązany do dokonywania korekty podatku naliczonego. Podkreśla Pan, iż kwota podatku VAT związana z dokonywanymi wpłatami zaliczek na poczet lokalu użytkowego z racji związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług podlega odliczeniu od kwoty podatku należnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm./ Minister Finansów określił katalog czynności, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Według § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne ( aporty ) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Według art. 86 ust. 1 w/w ustawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada potrącalności podatku VAT ma zastosowanie przy nabyciu towarów dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej.

Zatem odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego i do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że jeżeli dokonanie wpłat zaliczek na poczet wybudowania lokalu użytkowego przez dewelopera dokonane było z zamiarem późniejszego wynajmu tego lokalu na cele działalności gospodarczej to bez znaczenia pozostaje to, iż towary te zostaną później wniesione aportem do spółki. W związku z tym nie ma obowiązku korygowania wcześniej rozliczonego podatku naliczonego.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj