Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZP/443/1/EZ/07
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZP/443/1/EZ/07
Data
2007.02.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
1.Czy w takiej sytuacji na wypisywanej fakturze nie powinien Pan do kosztów przesyłki stosować takiej samej stawki VAT co do sprzedawanego towaru?2.Czy na fakturze powinien Pan wyodrębniać koszty przesyłki jako odrębną usługę, czy też może Pan wliczać koszty przesyłki w cenę towaru?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 27.12.2006 r. /data wpływu do US 02.01.2007 r./ uzupełnionym pismami z dnia 25.01.2007 r., 13.02.2007 r. w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe oraz w zakresie pytania nr 2 za prawidłowe

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej różnych artykułów przez internet. Klienci dokonując zakupu dodatkowo pokrywają koszty przesyłki, które nie są wliczone w cenę towaru. Większość towarów, które Pan sprzedaje to nowe książki, które opodatkowane są podatkiem od towarów i usług w wysokości 0%. Wystawiając fakturę VAT do kosztów przesyłki doliczał Pan 22% VAT. Zaznacza Pan, iż przesyłki dostarczane są przez Pocztę Polską.

W związku w/w stanem faktycznym sformułował Pan pytania:

1.Czy w takiej sytuacji na wypisywanej fakturze nie powinien Pan do kosztów przesyłki stosować takiej samej stawki VAT co do sprzedawanego towaru?2.Czy na fakturze powinien Pan wyodrębniać koszty przesyłki jako odrębną usługę, czy też może Pan wliczać koszty przesyłki w cenę towaru?

Stoi Pan na stanowisku, iż przy sprzedaży wysyłkowej, gdzie sprzedaż jest ściśle powiązana z wysyłką powinien Pan na fakturze wpisywać jedną kwotę, łącząc cenę produktu wraz z kosztem wysyłki. Zdaniem Pana, gdy stawka podatku od towarów i usług za koszty przesyłki jest taka jak stawka VAT sprzedawanego towaru może Pan wliczyć koszty przesyłki w cenę towaru. W przypadku wystawienia faktury na koszty przesyłki powinien Pan stosować stawkę 22%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju..

W myśl art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jeśli kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika dostawą towarów oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty przesyłki winny wchodzić w podstawę opodatkowania.

Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje ich sprzedaży, a koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład podstawowej jego czynności, jaką jest sprzedaż towarów.

Zatem wskazać należy, iż koszty przesyłki pocztowej zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, co oznacza, że podstawa opodatkowania przy dostawie powinna obejmować również kwotę stanowiącą zwrot kosztów przesyłki. W związku z tym, dokonane przez Pana obciążenie nabywcy towarów, opłatą za usługi Poczty Polskiej winno zwiększyć wartość sprzedawanych towarów i w konsekwencji podlegać opodatkowaniu stawką właściwą jak dla sprzedawanego towaru.

W przypadku wystawienia faktur dotyczących tylko kosztów przesyłki winien Pan stosować stawkę 22% ponieważ zgodnie z art. 43 ust. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Według pkt 2 załącznika nr 4 zwolnieniu podlegają usługi świadczone przez pocztę państwową.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj