Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZP/443-4/07
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-4/07
Data
2007.03.06



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
mięso
produkty
przetwórstwo
stawki podatku


Pytanie podatnika
jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować dostawy „ żołądków wieprzowych parzonych, nie nadających się do bezpośredniego spożycia” zakwalifikowanych do PKWiU 15.13?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście, po szczegółowym rozpoznaniu wniosku z dnia 05.02.2007r. (data wpływu 09.02.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku: podatnik wszczął postępowanie przetargowe na dostawę produktów zwierzęcych, mięsa i produktów mięsnych; złożone oferty dot. dostawy „ żołądków wieprzowych parzonych, nie nadających się do bezpośredniego spożycia” zawierają różne stawki opodatkowania podatkiem od towarów i usług: 3% i 7%; wg. załącznika do wniosku (pismo GUS Departament Koordynacji i Organizacji Badań z dn. 19.12.2006r.) powyższy towar dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy zakwalifikować do PKWiU – 15.13.12-59; identyczne stanowisko prezentowane jest przez podatnika w złożonym wniosku – który zakwalifikował towar do PKWiU 15.13.

Podatnik zwrócił się z pytaniem: jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować dostawy „ żołądków wieprzowych parzonych, nie nadających się do bezpośredniego spożycia” zakwalifikowanych do PKWiU 15.13?

Zdaniem podatnika: z uwagi na zaklasyfikowanie towaru tj. „żołądków wieprzowych parzonych, nie nadających się do bezpośredniego spożycia” do PKWiU 15.13 podlega on opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg. stawki 7%.

W myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju...

Według art.41 ust.2 w.w. ustawy – dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust.12 i art.114 ust.1. Pod poz.18 tego załącznika ustawodawca wykazał – mięso i produkty mięsne, z wyłączeniem: tłuszczów technicznych, produktów ubocznych garbarń, skór i skórek niejadalnych, usług związanych z wytwarzaniem produktów mięsnych – zakwalifikowane do PKWiU ex 15.1.

W związku z czym należy stwierdzić, że w przypadku zakwalifikowania przez podatnika towaru do PKWiU 15.13 podlegać on będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg. stawki 7%.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście informuje, iż niniejsza interpretacja nie stanowi potwierdzenia prawidłowego zakwalifikowania przez podatnika „żołądków wieprzowych parzonych, nie nadających się do bezpośredniego spożycia” do PKWiU 15.13.

Organem właściwym do klasyfikacji jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, który w porozumieniu z właściwymi naczelnymi organami administracji państwowej, opracowuje podstawowe do określenia przebiegu i opisu procesów gospodarczych i społecznych standardowe klasyfikacje i nomenklatury, wzajemne relacje między nimi oraz ich interpretacje (por. art.40 ust.1 ustawy z dn. 29.06.1995 r. o statystyce publicznej – Dz. U. Nr 95, poz.439 ze zm.).

Należy również podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 22.12.2006r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. Nr 245, poz.1780) dla celów podatku od towarów i usług stosuje się w 2007r. klasyfikację PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 18.03.1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. Nr 42, poz.264 ze zm.).

Reasumując tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono prawidłowe.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i w oparciu o stan prawny aktualny na dzień wydania pisemnej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj