Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/16a/2006
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/16a/2006
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
prawa majątkowe
przychód
zabezpieczenie majątkowe


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu uzyskiwania przychodu z zabezpieczenia finansowego, w dacie wystawienia faktury czy w terminie płatności ?


Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po uchyleniu przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi decyzją z dnia 11.01.2007r znak: PB I-1/4150/IN-291/US Piotrków Tryb./06/AK postanowienia tut. organu z dnia 15.11.2006r znak: US I/1-415/16a/2006, nr w systemie: 1017_POS_197_215_301 - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2006 r. (złożonym w tut. organie 31.08.2006 r.) z uzupełnieniem wpływ do tut. organu dnia 24.10.2006r., 13.11.2006r., 02.02.2007 r. wg którego obowiązek podatkowy z tytułu uzyskiwania przychodu z zabezpieczenia finansowego powstaje w dacie wystawienia faktury - uznać za nieprawidłowe.

Przepis art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 23.08.2006 r. (złożonym 31.08.2006 r.) z uzupełnieniem - wpływ do tut. organu 24.10.2006r., 13.11.2006r. i 02.02.2007 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podał Pan, iż jest właścicielem nieruchomości położonej w L. Nieruchomość stanowi współwłasność małżeńską. Na terenie tej nieruchomości znajduje się pałacyk, w chwili obecnej pałacyk stoi pusty i nie jest w nim prowadzona żadna działalność gospodarcza, nie jest on też wynajmowany.

Określił Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą, z której opłaca podatek liniowy i jest podatnikiem VAT. Żona Pana też prowadzi działalność gospodarczą z której opłaca podatek liniowy i jest podatnikiem VAT.

Podał Pan także, iż rozpoczął współpracę z firmą, która przewozi towar akcyzowy. Firma ta aby móc przewozić towar akcyzowy potrzebuje zabezpieczenia. Takiego zabezpieczenia może dokonać firma ubezpieczeniowa lub inny podmiot. Pan udzielił takiego zabezpieczenia nie jako firma, ale jako osoba prywatna na swoim prywatnym majątku - pałacyk, który stanowi współwłasność małżeńską. Za udzielenie takiego zabezpieczenia wystawia Pan faktury VAT ze stawką 22 % co miesiąc, wpisując jako nazwa usługi zabezpieczenie finansowe na majątku własnym. Pieniądze jak Pan podał za wykonaną usługę otrzymuje Pan w ciągu 14 dni na konto prywatne.

Według Pana usługa zabezpieczenia nie jest w żaden sposób związana z Pana działalnością gospodarczą, nie jest też wpisana do ewidencji gospodarczej jako przedmiot Pana działalności.

Do wniosku załączył Pan umowę zlecenie, z treści której wynika, iż Pan jako zleceniobiorca oświadcza, że jako osoba fizyczna posiada majątek, na którym ustanowił hipotekę kaucyjną na rzecz Urzędu Celnego w celu umożliwienia zleceniodawcy otrzymania zabezpieczeń akcyzowych.

Ponadto podał Pan, iż zawarł tylko jedną umowę o zabezpieczeniu finansowym i wystawił Pan 3 faktury. Wyjaśnił Pan także, że wystawił faktury VAT, gdyż uznał Pan, że skoro jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT to każda inna wykonywana czynność nawet poza działalnością gospodarczą, nawet dotycząca prywatnego majątku, powoduje powstanie u Pana obowiązku z tytułu podatku VAT. Uznał Pan, iż nie może skorzystać ani ze zwolnienia podmiotowego ani zwolnienia przedmiotowego.

W związku z powyższym skierował Pan następujące zapytania:

- na jakim formularzu podatkowym powinien Pan pokazać ten dochód i kiedy

- jaki podatek powinien Pan zapłacić, liniowy czy progresywny i kiedy

- kiedy powstaje obowiązek podatkowy - w dacie wystawienia, czy w terminie płatności

- czy jest to dochód tylko Pana, czy jednocześnie też żony

- czy można obliczając dochód z tego źródła uwzględnić koszty, tj. remonty pałacyku i inne koszty eksploatacji ponoszone w celu utrzymania budynku w niezmienionym stanie technicznym, tak aby wartość zabezpieczenia była prawdziwa.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek Pana dotyczący zapytania kiedy powstaje obowiązek podatkowy - w dacie wystawienia, czy w terminie płatności.

W pozostałym zakresie tut. organ zajmie stanowisko odrębnymi postanowieniami.

Według Pana obowiązek podatkowy z tytułu uzyskiwania przychodu z zabezpieczenia finansowego powstaje w dacie wystawienia faktury.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 18 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia przykładowo kilka rodzajów praw majątkowych, bo używa zwrotu "w szczególności". Jest to katalog otwarty, a zatem jest możliwe zaliczenie do niego także innych praw, nigdzie w ustawie nie wymienionych.

Prawo własności jest rzeczowym prawem majątkowym, a zatem przychody uzyskiwane z tytułu posiadania tego prawa stanowią przychód z praw majątkowych.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w ramach rozpoczętej współpracy zawarł Pan umowę z firmą, która przewozi towar akcyzowy i udzielając zabezpieczenia finansowego wystawia Pan co miesiąc faktury VAT.

Uzyskane przychody z tytułu zabezpieczenia finansowego zdaniem tut. organu podatkowego będą stanowiły przychody z praw majątkowych a zatem biorąc pod uwagę postanowienia art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dniem uzyskania przychodu jest dzień otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń i z tym dniem powstaje obowiązek podatkowy.

Stanowisko Pana przedstawione we wniosku według którego, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury - tut. organ uznaje za nieprawidłowe.

Końcowo tut. organ informuje, że nie ustosunkował się do wystawionych faktur VAT, ponieważ nie było to przedmiotem zapytania.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj