Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/6/07
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/6/07
Data
2007.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
obiekt budowlany
parking
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy prace polegające na budowie parkingu przeznaczonego dla mieszkańców spółdzielni można traktować jako związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu oraz skorygować naliczony podatek ze stawki 22% na 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt.2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.02.2007 r. znak L dz. 24/2007 w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dnia 02.04.2007 r. znak L.dz. 68/2007 postanawiam:

-ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona otrzymała zlecenie od spółdzielni mieszkaniowej na wybudowanie na jej terenie parkingu przeznaczonego dla mieszkańców spółdzielni. Zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest to teren zabudowy wielorodzinnej - blokowej, a wybudowany parking będzie do dyspozycji mieszkańców. W związku z powyższym wykonawca stawia pytanie czy przedmiotowe prace może zaliczyć jako związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu oraz skorygować naliczony podatek ze stawki 22% na 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt.2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zdaniem Strony w przedmiotowej sprawie należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, gdyż wykonane roboty dotyczą budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robot konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Pod pojęciem infrastruktury towarzyszącej zgodnie z ust. 3 w/w art. 146 należy rozumieć:
1.sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2.urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3.urządzenia i ujęcia wody , stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe , kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy).
Z treści przytoczonych przepisów wynika, iż roboty budowlano - montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlegają do dnia 31.12.2007 r. opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 %. Dla zastosowania wyżej wymienionego przepisu niezbędne jest jednak rozpoznanie, czy roboty są wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Obowiązek rozpoznania spoczywa na inwestorze, który dokonać tego może na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej, by móc stwierdzić, czy istnieje związek realizowanej inwestycji z budownictwem mieszkaniowym.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) wprowadziło Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych stanowiącą załącznik do rozporządzenia. W załączniku tym parkingi zalicza się do:
Sekcji 2 - Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
Działu 21 - Infrastruktura towarzysząca
Grupy 211 - Autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe
Klasy 2112 - Ulice i drogi pozostałe Klasa 2112 obejmuje między innymi drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi.
Pojęcie parkingu zostało więc wymienione w zakresie powyższego ugrupowania PKOB i jest bezpośrednio związane z pojęciem drogi.
Definicja dróg określona została w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 z późn. zm.) i zgodnie z przepisami tej ustawy drogą publiczną jest droga zaliczana do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:
1.drogi krajowe,
2.drogi wojewódzkie,
3.drogi powiatowe,
4.drogi gminne.
Ulice leżące w ciągu dróg wymienionych powyżej należą do tej samej kategorii, co drogi.
Z powyższego wynika, że żadna z dróg zaliczona do którejkolwiek z kategorii wymienionych w ustawie o drogach nie jest drogą, o której mowa w art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT. Do takich należą jedynie drogi wewnętrzne (zalicza się do nich chodniki, drogi osiedlowe, dojścia i dojazdy wewnątrzosiedlowe). Jak wynika z zapisu art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o drogach publicznych, drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe, są drogami wewnętrznymi. Zatem drogi i parkingi wewnętrzne na osiedlach mieszkaniowych - jako, że nie są zaliczane do żadnej kategorii dróg publicznych - są na postawie wyżej wymienionego przepisu drogami wewnętrznymi, ponieważ nie stanowią one elementu szeroko rozumianego układu komunikacyjnego. Inwestycja w zakresie budowy parkingu związanego z drogą osiedlową, realizowana przez Stronę jest ściśle związana z układem komunikacyjnym na obszarze osiedla.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny roboty budowlane polegające na budowie parkingu dla mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej będącego elementem infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu będą podlegały do dnia 31.12.2007 r. opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług o ile budowany parking jest związany z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj