Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD2/415/415/5/06/07/EC
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD2/415/415/5/06/07/EC
Data
2007.03.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
wywłaszczenie nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie otrzymane od spółki P. na podstawie porozumienia jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31-01-2007r sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego kwoty otrzymanej od Spółki P. na podstawie porozumienia zawartego w dniu 21 listopada 2006 roku w sprawie odszkodowania.

uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31-01-2007r uzupełnionym dnia 08.02.2007r wystąpiła Pani w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie:

1) Spółka P. dnia 17.12.1998r. zakupiła od właścicieli #188; udziału w nieruchomości co odpowiadało 2.238m². Nieruchomość składała się z dwóch działek : 7/2 i 6/4. W załączniku do umowy strony uzgodniły plan podziału zgodnie z którym działka 6/4 miała pozostać przy sprzedających.

2) W 2001 roku nastąpiło zniesienie współwłasności i podział nieruchomości. Obszar 2.238m² zgodnie z umową stał się własnością Spółki P. wyodrębniony zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z działki 7/2, działka 6/4 została przy sprzedających ( dawnych właścicieli ).

3) Na mocy decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 30 marca 2006r. ustalone zostało odszkodowanie dla wszystkich właścicieli gruntu oznaczonego jako działka ewidencyjna nr 6/4. Przedmiotowa nieruchomość została zajęta pod drogi publiczne i od dnia 1 stycznia 1999 roku stała się własnością Skarbu Państwa.

Spółka P. przyjęła odszkodowanie, ale zdając sobie sprawę, że odszkodowanie się jej nie należy zwróciła pieniądze za wywłaszczenie Pani i innym współwłaścicielom – wg udziału własności w nieruchomości. Zwrócona kwota została wcześniej pomniejszona o podatek w kwocie 2.......zł. W związku z powyższym na Pani konto Spółka P. przekazała zgodnie z porozumieniem z dnia 21.11.2006r. kwotę 1........zł.

Według Pani stanowiska, od dnia zniesienia współwłasności odszkodowanie w całości za działkę 6/4 należało się Pani oraz pozostałym„starym współwłaścicielom”. Według Pani opinii podatek od kwoty przekazanej na Pani konto przez firmę Passat Real nie należy się, gdyż są to pieniądze otrzymane za wywłaszczenie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej informuje że:

Na podstawie przepisu art. 21 ust.1 pkt 3, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostałym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z powołanego uregulowania prawnego wynika, że co do zasady otrzymane przez osoby fizyczne odszkodowania, z których wysokość lub zasady ustalania mają źródło w innych przepisach wykonawczych do tych ustaw – wolne są od podatku dochodowego. Z przedmiotowych odszkodowań ustawodawca jednakże wyłączył ze zwolnienia te, które uzyskane zostały w ramach umowy lub ugody ( sadowej czy też pozasądowej ). Instytucja ugody unormowana w art. 917 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. ) Zgodnie z tym przepisem przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić istniejący spór lub mogący powstać.

Z przedstawionego we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego stanu faktycznego i załączonego do akt sprawy porozumienia zawartego dnia 21 listopada 2006r., wynika że Spółka Passat Real, w celu uniknięcia jakichkolwiek sporów i wzajemnych roszczeń, a także ze względu na dobrze układającą się współpracę, oddała Pani i pozostałym „dawnym współwłaścicielom” zgodnie z udziałami w nieruchomości kwotę 9..............zł którą otrzymała w ramach odszkodowania za działkę 6/4, pomniejszoną wcześniej o uiszczony podatek w kwocie 2....................zł. Jednocześnie należy dodać, że z załączonej do wniosku decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 30 marca 2006r. wynika, że uprawnionymi do otrzymania odszkodowania za działkę ewidencyjną nr 6/4 były osoby które na dzień 31 grudnia 1998 roku były właścicielami nieruchomości i które złożyły w przewidzianym terminie wnioski o odszkodowania, ten warunek spełniła Pani oraz pozostali właściciele w tym Spółka Passat Real. Bez znaczenia zatem pozostaje fakt zniesienia współwłasności w 2001 roku.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych jednoznacznie należy stwierdzić, że odszkodowanie zwrócone Pani na podstawie zawartego porozumienia nie będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego i bez względu na jego charakter będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj